Razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na retrospektywę twórczości Wima Wendersa, jednego z najwybitniejszych niemieckich reżyserów i festiwalowego ulubieńca. W ramach przeglądu zobaczycie wyselekcjonowane perełki z dorobku twórcy: „Alicję w miastach” (1974), „Amerykańskiego przyjaciela” (1977), „Paryż, Teksas” (1984), „Niebo nad Berlinem” (1987) oraz „Buena Vista Social Club” (1999)!

WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI

2 grudnia 2023, godz. 18:00 – Niebo nad Berlinem
12 grudnia 2023, godz. 18:15 – Alicja w miastach
13 grudnia 2023, godz. 18:00 – Amerykański przyjaciel
14 grudnia 2023, godz. 17:30 – Paryż, Texas
15 grudnia 2023, godz. 18:15 – Buena Vista Social Club

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 13 zł / film – w kasie kina + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

W ostatnim półwieczu wiele dzieł z bogatego dorobku Wima Wendersa znalazło się w programie najważniejszych imprez międzynarodowych. Do tej grupy należą obrazy, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej retrospektywy niemieckiego twórcy i ulubieńca festiwalowych selekcjonerów. „Alicja w miastach”, „Amerykański przyjaciel”, „Paryż, Teksas”, „Niebo nad Berlinem” i „Buena Vista Social Club” to perełki kina. Tym, co łączy te filmy i charakteryzuje twórczość Wendersa, jest szczególna rola miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Hawana, Houston, Los Angeles, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść i rozwiązania reżyserskie. Wędrówka po tych metropoliach (oraz między nimi) staje się zarówno podróżą w czasie i przestrzeni, krajobrazie i historii, jak i tą bardziej intymną, nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek i społeczeństw. Przegląd tych pięciu filmów wraz z krótkimi wstępami w formie wykładu wideo przybliży sylwetkę reżysera i wprowadzi w tematykę dzieła, a także pozwoli osadzić je w szerszym, często podróżniczym kontekście.

Filmowym preludium przed retrospektywą Wima Wendersa będzie przedpremierowy pokaz jego najnowszego filmu, ANSELM w technologii 3D, na który zapraszamy 29 listopada o godz. 18:30! WIĘCEJ INFORMACJI

14 grudnia 2023, godz. 17:30, bilet: 13 zł
WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI: PARYŻ, TEKSAS
Francja/Wielka Brytania/RFN 1984, 147′
obsada: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell, Hunter Carson, Aurore Clément

“Paryż, Teksas” jest uważany za najbardziej znany i odnoszący największe sukcesy na świecie film Wendersa. Doceniony przez krytyków, był nominowany do Złotego Globu, zdobył wiele głównych międzynarodowych nagród, w tym Złotą Palmę w Cannes w 1984 roku.

Ten niezwykły film drogi, oparty na scenariuszu laureata Nagrody Pulitzera Sama Sheparda, opowiada historię Travisa, mężczyzny, który pewnego dnia w upale wędruje z Meksyku do Teksasu. Travis nie mówi ani słowa. Wydaje się też, że stracił większość wspomnień. Kieruje nim jednak pragnienie odnalezienia swojej rodziny – młodej żony Jane, którą prawdopodobnie naraził na śmiertelne niebezpieczeństwo swoją chorobliwą zazdrością, i 7-letniego syna Huntera.
Przez cztery lata Travis był uznawany za zmarłego. Jego brat Walt przylatuje do Teksasu z Los Angeles, aby odnaleźć zaginionego. Walt z żoną Ann zostali rodzicami zastępczymi Huntera. Bardzo trudno jest im teraz zrezygnować z tych ról, zwłaszcza gdy dowiadują się, że Travis chce wraz z synem wyruszyć na poszukiwanie Jane. Nie wiedzą o niej nic, poza tym, że prawdopodobnie mieszka w Houston…

Oprócz imponujących kreacji aktorskich Harry’ego Deana Stantona jako Travisa i Nastassji Kinski jako Jane, „Paryż, Teksas” stał się również filmem kultowym ze względu na wyjątkową ścieżkę dźwiękową autorstwa Ry Coodera.

Kadr z filmu PARYŻ, TEKSAS