Razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na retrospektywę twórczości Wima Wendersa, jednego z najwybitniejszych niemieckich reżyserów i festiwalowego ulubieńca. W ramach przeglądu zobaczycie wyselekcjonowane perełki z dorobku twórcy: „Alicję w miastach” (1974), „Amerykańskiego przyjaciela” (1977), „Paryż, Teksas” (1984), „Niebo nad Berlinem” (1987) oraz „Buena Vista Social Club” (1999)!

WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI

2 grudnia 2023, godz. 18:00 – Niebo nad Berlinem
12 grudnia 2023, godz. 18:15 – Alicja w miastach
13 grudnia 2023, godz. 18:00 – Amerykański przyjaciel
14 grudnia 2023, godz. 17:30 – Paryż, Texas
15 grudnia 2023, godz. 18:15 – Buena Vista Social Club

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 13 zł / film – w kasie kina + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

W ostatnim półwieczu wiele dzieł z bogatego dorobku Wima Wendersa znalazło się w programie najważniejszych imprez międzynarodowych. Do tej grupy należą obrazy, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej retrospektywy niemieckiego twórcy i ulubieńca festiwalowych selekcjonerów. „Alicja w miastach”, „Amerykański przyjaciel”, „Paryż, Teksas”, „Niebo nad Berlinem” i „Buena Vista Social Club” to perełki kina. Tym, co łączy te filmy i charakteryzuje twórczość Wendersa, jest szczególna rola miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Hawana, Houston, Los Angeles, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść i rozwiązania reżyserskie. Wędrówka po tych metropoliach (oraz między nimi) staje się zarówno podróżą w czasie i przestrzeni, krajobrazie i historii, jak i tą bardziej intymną, nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek i społeczeństw. Przegląd tych pięciu filmów wraz z krótkimi wstępami w formie wykładu wideo przybliży sylwetkę reżysera i wprowadzi w tematykę dzieła, a także pozwoli osadzić je w szerszym, często podróżniczym kontekście.

Filmowym preludium przed retrospektywą Wima Wendersa będzie przedpremierowy pokaz jego najnowszego filmu, ANSELM w technologii 3D, na który zapraszamy 29 listopada o godz. 18:30! WIĘCEJ INFORMACJI

3 grudnia 2023, godz. 18:00, bilet: 13 zł
WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI: AMERYKAŃSKI PRZYJACIEL
Francja/RFN 1977, 127′
obsada: Dennis Hopper, Bruno Ganz, Nicholas Ray, Lisa Kreuzer, Gérard Blain

“Amerykański przyjaciel” był prezentowany w konkursie głównym w Cannes, zdobył Nagrodę Niemieckich Krytyków oraz Złotą Niemiecką Nagrodę Filmową w 1977 roku i jest dziś uważany za dzieło wybitne. Inspiracją dla filmu była powieść „Gra Ripleya” Patricii Highsmith.

Jonathan Zimmermann wierzy, że wkrótce umrze na białaczkę. Pozbawiony skrupułów Amerykanin Tom Ripley dowiaduje się o tym i wykorzystuje chorobę Zimmermanna do własnych celów. Przedstawia Jonathana oszustowi Minotowi, który proponuje śmiertelnie choremu mężczyźnie, by został zawodowym seryjnym mordercą. W zamian ma otrzymać rozsądne wynagrodzenie, które zapewni jego żonie i dzieciom finansową przyszłość. Co ma do stracenia, skoro i tak umrze? Między dwoma skrajnie różnymi mężczyznami rodzi się przyjaźń, a Ripley ostatecznie interweniuje, gdy Zimmermann nie jest już zdolny do popełnienia kolejnego morderstwa.

Kadr z filmu AMERYKAŃSKI PRZYJACIEL