W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

ZIARNO ŚWIADOMOŚCI i spotkanie z twórcami

14 marca 2024, godz. 12:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

Ziarno świadomości
Polska 2023, 60′
reż. Rafał Smykowski, Filip Konecki

Film o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb.

Kamera zbliża się do nie zawsze widocznej nici między producentem a konsumentem, pokazuje jaki wpływ na nas mają codzienne wybory i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.

Film zdobywa nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych m.in. czerwcową nagrodę miesiąca dla najlepszego filmu środowiskowego na Cannes World Film Festival!

Reżyser Rafał Smykowski:
Zdjęcia rozpocząłem w marcu 2017 roku, a pomysł powstał podczas wizyty u przyszłego bohatera, Pedra Dogora, miesiąc wcześniej. Pedro jest autentyczny, czuje ziemię i w swoje gospodarstwo oraz w kontakt z naturą wkłada całe serce. Znajomość z nim zainspirowała mnie do stworzenia “Ziarna świadomości”. Początkowo miał opowiadać o starych odmianach nasion i rolnictwie naturalnym, pokazywać zalety długowieczności plonowania tych roślin i jakość ich owoców. Miesiąc po pierwszym klapsie zaczęły się w sejmie obrady na temat GMO, co tylko wzmocniło moje zainteresowanie tradycyjnym nasiennictwem. Nasionami, które są dużo bardziej wartościowe, niż produkty inżynierii genetycznej, ale nie mają własnej reklamy.

Temat mnie pochłonął i okazał się tak złożony, że projekt zaczął się znacznie rozrastać. Pojawiałem się więc w kolejnych gospodarstwach, poznałem wielu fascynujących ludzi, a sam film przekształcił się w społeczno-gospodarczą analizę zjawisk, które dotyczą nas wszystkich, nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej. Film jest aktualny teraz i będzie aktualny za 5, 10 i 15 lat… jego działanie jest długofalowe. Powstawał przez sześć lat, całkowicie niezależnie, z prywatnych środków finansowych, bez wsparcia jakichkolwiek organizacji i firm, a co za tym idzie, bez ich wpływu na treść.