W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz dokumentu

WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE

16 marca 2024, godz. 16:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

prelekcja przed filmem: Monika Stolat, dyrektorka Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival

 

Wejście klonów Bruce’a Lee / Enter the clones of Bruce
USA 2023, 100′
reż. David Gregory
obsada: Bruce Le, Bruce Li, Bruce Liang, Godfrey Ho, Angela Mao, Shan Charng

Film z repertuaru Splat!FilmFest
światowa premiera: Festiwal Filmowy Tribeca 2023
polska premiera: Splat!FilmFest 2023

Bruce Lee, legenda kung-fu, zmarł w 1973 roku. Jako mistrz kina kopanego wystąpił w zaledwie czterech filmach, a jego śmierć pozostawiła pustkę nie tylko w sercach fanów, ale i w branży, która nie znosi próżni, kocha za to dochody z biletów. Dokument “Wejście klonów Bruce’a Lee” to opowieść o tym, jak przedsiębiorczy producenci wypełnili wyrwę po śmierci Bruce’a Lee jego licznymi naśladowcami tworząc przy okazji Bruceploitation: nurt produkcji, których realizacja doprowadziłaby dziś do wieloletnich procesów sądowych.

Bo kiedy Lee zmarł, widzowie i producenci z Hong Kongu potrzebowali jego następcy. Wtedy właśnie na scenę weszły klony Bruce’a: Bruce’owie Le, Li, Liang, faceci podobni do Lee fizycznie, sprawni w sztukach walki i bez większych skrupułów udający mistrza na ekranie. Tak powstało blisko 200 filmów, które na plakatach bezczelnie sugerowały, że mają z Bruce’em Lee coś wspólnego, w rzeczywistości zaś jedynie próbowały zarobić na uwielbieniu publiczności i owianej jeszcze wówczas tajemnicą śmierci mistrza.

Ale “Wejście klonów Bruce’a Lee” to nie tylko opowieść o branży filmowej i jej niemoralnych praktykach. To przede wszystkim film o legendzie Lee, który nawet po śmierci działał na wyobraźnię swoich fanów, opowieść o jego imitatorach, którzy, nieważne jak utalentowani, nie mogli rozwinąć skrzydeł, wreszcie film o zjawisku, które z Azji rozlało się na całą planetę.
Brygada “Bruce’ów” w pewnej chwili nie walczyła już nawet z typowymi oprychami, bo spragnieni większych zysków producenci ubierali naśladowców mistrza w żółty dres z “Gry śmierci” i kazali mu skopać tyłki np. Draculi, Jamesa Bonda, spragnionych ludzkiego mięsa zombiaków i wielu innych znanych popkulturze postaci.

W produkcji występują nie tylko czołowi naśladowcy Lee, ale i legendy chińskiego kina: producent Godfrey Ho, powracająca po dekadach nieobecności w branży “siostra” Bruce’a Lee, Angela Mao, oraz tłum filmoznawców i zapaleńców, którzy wyjaśnią wam, dlaczego tak wielki sukces odniósł Jackie Chan, dlaczego Lee i jego naśladowcy ze swadą dotykali swoich nosów, a także, jak z problemami natury prawnej poradzili sobie niemieccy dystrybutorzy.

“Wejście klonów Bruce’a Lee” to dokument modelowy: po seansie wyjdziecie bogatsi o wiedzę, którą wielu mogłoby uznać za bezużyteczną, ostatecznie jednak będziecie wiedzieli wszystko o Bruceploitation, a przy okazji dowiecie się co nieco o honorze i dziedzictwie. A to sprawia, że film Davida Gregory’ego (jako reżyser ma ich na koncie ponad 200, jako producent blisko 300) to lektura obowiązkowa dla każdego kinomana.
[Marta Górna, Splat!FilmFest]

 

Monika Stolat – mózg operacji i programerka ogólnopolskiego cyklu Najlepsze z Najgorszych. Zajmuje się również straszeniem ludzi. Mrozi krew w żyłach jako producentka i dyrektorka międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, horrorów, fantastyki i bezkompromisowego kina arthousowego Splat!FilmFest International Fantastc Film Festival, który w dniach 24–31 października 2024 roku (Warszawa i Wrocław) obchodzić będzie swoje dziesięciolecie!

Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival to festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego. Jego misją jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. Program stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej. A wszystko w niezwykłej oprawie. Splat!FilmFest to dobra rozrywka i wielkie kino.
W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central jednym z najlepszych horrorowych festiwali na świecie. To już kolejne wyróżnienie tej skali. Dwa lata wcześniej festiwal znalazł się na liście “25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie” amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine”. Splat!FilmFest jest członkiem prestiżowej The Méliès International Festivals Federation.

Motto festiwalu: Nie chcemy żadnych zafałszowanych, wypolerowanych, gładkich filmów – chcemy, aby były szorstkie, niewypolerowane, ale za to pełne życia; nie chcemy filmów w kolorze różowym – chcemy je w kolorze krwi. (The Film-Maker Cooperative, 1962)

Więcej:
splatfilmfest.com

facebook.com/splatfilmfest