W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na podlaską premierę dokumentu interaktywnego Igi Łapińskiej

SZKOŁA, ŚWIAT

17 marca 2024, godz. 16:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie: Iga Łapińska i Jacek Szczepanek


Szkoła, świat

Polska 2023, 45′
reż. Iga Łapińska
produkcja: vnLab – Szkoła Filmowa w Łodzi

Chlebiotki to mała wieś, położona około 50 km od Białegostoku. Kiedyś była gwarna i ludna. Dziś mieszka tu ledwie 60 osób. W niedzielę idą do kościoła, a w tygodniu robią swoje: pół wsi nie rozmawia z drugą połową. Domy obsadzone tujami, żeby odgrodzić się od sąsiadów. Wieczorem wszyscy siedzą w Internecie. I każdy za czymś tęskni.
Pośrodku wsi stoi pusty gmach. Dawniej była tu szkoła, zbudowana w czynie społecznym. Ale w wiosce prawie nie ma już dzieci. Szkołę wystawiono więc na OLX-ie. Kupił ją Wojtek i ósmy rok próbuje zmienić w intratny biznes. Niestety bez skutku.

„Szkoła, świat” to interaktywny dokument, oparty na obserwacji, irytacji i miłości. Reżyserka Iga Łapińska wychowała się w Chlebiotkach, a po 20 latach wróciła tam z kamerą. Wykorzystując multimedialną formę i wielopoziomowy dźwięk, stworzyła czułą i miejscami zabawną opowieść, rozpisaną na ośmioro bohaterów.

To historia o wspólnocie, rozwoju, awansie i sprawczości, o kompetencjach, zanurzeniu w przyrodzie, gościnności, ale też konfliktach, pogardzie, kompleksach, niemocy, rozpadzie i atomizacji. Producentem dokumentu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. W listopadzie ubiegłego roku był on prezentowany na festiwalu IDFA w Amsterdamie.