W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA

18 marca 2023, godz. 16:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Brainwashed: seks, kamera, władza
USA 2022, 105′ / reż. Nina Menkes

Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (“Dama z Szanghaju”, “Okno na podwórze”, “Butch Cassidy i Sundance Kid”), czy o współczesnej produkcji (“Łowca androidów 2049”, “Życie Adeli”, “Wonder Woman”) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata.

W “Brainwashed…” wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.

Nina Menkes – amerykańska awangardowa reżyserka. Ukończyła szkołę filmową w Los Angeles. Wykładała na Universtity of Southern California, Uniwersytecie Telawiwskim, w California Institute of the Arts oraz w Film and Television Institute of India w Pune. Autorka ośmiu filmów, których była reżyserką, scenarzystką i producentką. Przez wiele lat jej siostra Tinka Menkes była jej aktorką, muzą i najbliższą współpracowniczką. Filmy Menkes prezentowane były na festiwalach w Berlinie, Sundance, Rotterdamie i w Locarno. Pokazywano je także w Whitney Museum of American Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Filmografia:
1983 Wielki smutek Zohary / The Great Sadness of Zohara
1986 Magdalena Viraga
1991 Królowa diamentów / Queen of Diamonds
1996 Krwawe dziecię / The Bloody Child
2000 The Crazy Bloody Female Center
2005 Masakra / Massaker / Massacre
2007 Miłość fantomowa / Phantom Love
2012 Rozpad / Hitparkut / Dissolution
2022 Brainwashed: seks, kamera, władza / Brainwashed: Sex-Camera-Power

Źródło: Monika Talarczyk, NoweHoryzonty.pl