W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

BOB PLUJ – NIE LUBIMY LUDZI

16 marca 2023, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Bob Pluj – Nie lubimy ludzi
Brazylia 2021, 90′ / reż. Cesar Cabral / 16+

Niezwykła animacja łącząca w sobie dokument, komedię i film drogi. Bob Pluj, stary punk, a do tego postać z komiksu, żyje na postapokaliptycznej pustyni, znajdującej się w umyśle swojego twórcy. Jest nim legendarny brazylijski rysownik Angeli, który właśnie mierzy się z kryzysem twórczym. To w wyniku tego kryzysu podejmuje decyzję o uśmierceniu Boba. Stary punk postanawia ratować się, stając do walki ze swoim stwórcą.

Nagrody i festiwale (2021)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy, Francja – nagroda w kategorii Najlepszy Film (Contrechamp Award)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata, Argentyna – nominacja w kategorii najlepszy film latynoamerykański
Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie, Kanada – główna nagroda w kategorii najlepszy film animowany
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Brazylia – nominacja w kategorii najlepszy film w konkursie Nowe Kierunki

Cesar Cabral – ukończył wydział filmu i wideo na ECA-USP (Uniwersytet São Paulo, Brazylia, Szkoła Sztuki i Komunikacji). Karierę rozpoczął jako animator animacji poklatkowej. W 2000 roku założył własną firmę zajmującą się animacją, Coala Filmes, gdzie wyreżyserował film animowany “Dossiê Rê Bordosa” (2008), który zdobył ponad 70 nagród na brazylijskich i międzynarodowych festiwalach. Kolejnym jego filmem odnoszącym międzynarodowe sukcesy był “Tempestade” (2010), pokazywany na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, takich jak Annecy, Hiroshima, Havana i Sundance. W 2016 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na Anima Mundi Film Festival.
Cesar Cabral jest także twórcą i reżyserem animowanego serialu dla dorosłych “Angeli The Killer”, którego pierwszy sezon wyemitowano w Brazylii w 2017 roku. Jeden z jego odcinków został wybrany do Konkursu Filmowego Annecy TV. Z kolei jego długometrażowa animacja “Bob Pluj – Nie Lubimy Ludzi” (2021) został wybrana do prezentacji WIP na Ventana Sur 2018, Animation Day-Annecy Goes To Cannes 2019 oraz The Annecy International Animation FF 2021.

Źródło: https://www.animocje.com/