W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz nagradzanego dokumentu Lei Glob

APOLONIA, APOLONIA

15 marca 2024, godz. 17:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

 

Apolonia, Apolonia
Dania, Polska, Francja 2022, 116′
reż. Lea Glob

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokół w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Wybitny dokument, obserwacja i interakcja w pytaniach o rolę sztuki i życia we współczesnej rzeczywistości.
Marcin Prymas, Pełna Sala

Swobodny przepływ filmu-życia w całej jego zwykłości i ogromności. Jak chcesz coś przeżyć w kinie to tu przeżyjesz z nadmiarem.
Igor Kierkosz

Epopeja, odyseja. Czy to osobowość i bycie w świecie (bohaterki), czy czułe oko i cierpliwość (reżyserki) – nie powiem na 100%, ale zalazło mi to za skórę.
Kaja Klimek