WSCHODNI FRONT (dokumantalny)
reż. Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko, Litwa/Ukraina/Czechy/USA 2023, 98’

24 lutego 2022 roku Jewhen nie zastanawiał się, co powinien zrobić. Poszedł na front. Od pierwszej minuty rosyjskiej agresji na Ukrainę na wielką skalę, zaczął rejestrować wszystko, co go otaczało: własne uczucia, gdy pierwsze rakiety zaczęły bombardować jego miasto; dziesiątki tysięcy uchodźców w pośpiechu opuszczających swoje domy,
tworząc niekończące się korki przy wyjazdach z miasta; i przyjaciół, z którymi poszedł na wojnę, która dotarła do progu jego własnego domu w Kijowie.

Jewhen jest członkiem ochotniczego batalionu medycznego “Szpitalnicy” utworzonego w 2014 roku, obecnie liczącego ponad 1000 osób. Misją batalionu jest udzielanie pierwszej pomocy na linii frontu i ewakuowanie rannych do kwatery głównej lub szpitali. Brygady zwykle pracują w parach po dwa pojazdy medyczne, tworząc w ten sposób jednostkę mobilną. To właśnie ci ludzie są głównymi bohaterami filmu. Od pierwszych godzin wojny jesteśmy tak blisko, jak to tylko możliwe i obserwujemy pierwsze pół roku, aż do 24 sierpnia 2022 roku. Te sześć miesięcy jest pełne dramatyzmu, rozpaczy, strachu, nienawiści, goryczy, miłości i, co najważniejsze, wiary w zwycięstwo.

Nagrody i festiwale: 2023 – MFF Berlinale, 2023 – FF Saloniki, 2023 – One World Praga