SKĄD DOKĄD (dokumentalny)
reż. Maciek Hamela, Polska/Francja/Ukraina 2023, 83′

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Festiwale i nagrody: 2023 Millenium Docs Aganist Gravity – Nagroda Dla Najlepszego Filmu Polskiego, 2023 Millenium Docs Aganist Gravity – Nagroda Sieci Kin Studyjnych, 2023 Sheffield IFF – nagroda główna, 2023 Odessa IFF – nominacja, U!FF 2022 – Nagroda Publiczności