Zapraszamy na przedpremierowe pokazy głośnego, nagrodzonego Grand Prix w Cannes, trzema nagrodami BAFTA i nominowanego do 5 Oscarów filmu Jonathana Glazera („Sexy Beast”, „Narodziny”, „Under the Skin”) o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny!

STREFA INTERESÓW

11 lutego 2024, godz. 18:15
1 marca 2024, godz. 20:30

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł / normalny (w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/), 20 zł / specjalny “rodzinny” (min. 3 os.) tylko w kasie kina

Strefa interesów
Wielka Brytania / Polska / USA 2023, 106′
reż. Jonathan Glazer
obsada: Christian Friedel, Sandra Hüller, Freya Kreutzkam, Ralph Herforth, Max Beck, Daniel Holzberg

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

Grand Prix i Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w Cannes!
5 nominacji do Oscara: Najlepszy film, Najlepszy reżyser Jonathan Glazer, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepszy dźwięk!
3 nagrody BAFTA: najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy dźwięk!