Zapraszamy na pierwszy w tym roku pokaz z cyklu Socjofilm realizowany we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach cyklu prezentujemy filmy, które w nowatorski i niebanalny sposób pokazują kondycję współczesnych społeczeństw oraz wskazują kierunki, w których podążamy. Po seansach zapraszamy widzów do udziału w dyskusjach lub spotkaniach z twórcami, bo chcemy, żeby koniec filmu za każdym razem był początkiem czegoś większego!

Socjofilm: Magia Podlasia. Szeptuchy + spotkanie z Małgorzatą Szyszką

9 kwietnia 2024, godz. 18.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – bilet normalny w kasie i online: bilety.bok.bialystok.pl18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie kina i online

Gościnią  pokazu będzie reżyserka filmu Małgorzata Szyszka
Moderacja dyskusji:  dr Maciej Białous

Magia Podlasia. Szeptuchy
Polska 2024, 70′
reż. Małgorzata Szyszka

Opowieść o  szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują  tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii, czarach… a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.

W filmie zadawane są pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia.  Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?