Opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. “Siostrzeństwo świętej sauny” to estoński kandydat do Oscara® i Europejskich Nagród Filmowych, który zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia.

Ta uniwersalna historia kręcona przez 8 lat przedstawia także fenomen estońskiej dymnej sauny wpisanej na Listę UNESCO. Żywiołowa i kochana przez publiczność autorka filmu Anna Hints otrzymała nagrodę za Najlepszą Reżyserię na festiwalu Sundance!

„Siostrzeństwo świętej sauny” to film terapeutyczny, odsuwający poczucie winy, wstydu i odpowiedzialności za to, co naszym życiom zrobiły złe decyzje innych. Oddający autonomię i głos. Komunia, do której nie trzeba zdawać egzaminu innego niż tylko ten z obecności. Trudno wyobrazić sobie ciepło prawdziwsze niż to, które zapewnia ten seans. / Anna Tatarska, VOGUE