Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! 2023! To już 20. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów!

Filmowe Podlasie Atakuje! 2023

14 października 2023, od godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
Sponsorem finału Filmowe Podlasie Atakuje! 2023 jest DrTusz

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Jurorami w konkursie FPA! są widzowie i to właśnie ich głosy zadecydują, do kogo trafi NAGRODA PUBLICZNOŚCI, czyli ZŁOTY GOLF oraz 2.000 zł!

Za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! odpowiada pochodzący z Hajnówki Szymon Ruczyński, student specjalności film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi oraz biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wychowywał się w Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji dla jego nagradzanych filmów animowanych. W swojej sztuce często porusza tematy związane z relacją człowieka z przyrodą. Operuje najczęściej mieszanymi technikami, łącząc materiały w kolażowy sposób.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi Filmowe Podlasie Atakuje 2023! jest wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej w galerii6ram.

Katarzyna Bagińska (ur. 2002) – białostoczanka, absolwentka PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu, aktualnie studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Prace z cyklu „Szeptuchy” są częścią egzaminu dyplomowego z zakresu technik druku artystycznego w PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu. Tematyka pracy dyplomowej inspirowana była regionem. Podlasie to miejsce niezbadane, z pierwotnym mistycyzmem, tajemnicami i mieszkańcami kultywującymi tradycje przodków. „Oczywiście nie wszyscy podążają za tradycją, ale zdarzają się jednostki, niezwykłe osoby, które przekazują z pokolenia na pokolenie zwyczaje, rytuały i sposób życia” – mówi artystka. „Niektórzy nazywają je czarownicami, inni znachorkami. Osoby, które nie były u szeptuchy myślą, iż jest ona zwykłą wróżką, używającą czarnej magii. W rzeczywistości to bardzo pobożne, najczęściej starsze kobiety, które modlą się w cerkwi wypraszając łaski u Boga w imieniu innych osób. Podstawą wizyty jest wiara w moc modlitwy. Osobom niewierzącym szeptucha nie jest w stanie pomóc. Najbardziej znaną szeptuchą na Podlasiu jest Babka z Orli. Szeptuchy na Podlasiu znane są nie tylko okolicznym mieszkańcom. Swoją wiedzę przed śmiercią przekazują wybranym osobom, mającym godnie je zastępować”.

Harmonogram wydarzenia:

godz. 17:45 – wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej / galeria6ram, foyer kina Forum
godz. 18:00 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET I (85’) / kino Forum
godz. 19:45 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’) / kino Forum

godz. 21:30 – rozstrzygnięcie FPA! 2023 – wręczenie nagrody Złoty Golf