W ramach naszych Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych “W głębi” zapraszamy na pokaz filmu “Jedno życie” – prawdziwej historii zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady!

JEDNO ŻYCIE

31 maja 2024, godz. 19:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł / normalny20 zł / specjalny “rodzinny” (min. 3 os.)

Spotkanie poprowadzi Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalityczne


Jedno życie

Wielka Brytania 2023, 110′
reż. James Hawes
obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin

Dwukrotny zdobywca Oscara ANTHONY HOPKINS jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 50 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie. Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady. Znakomita obsada w poruszającej opowieści o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 50 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” odbywa się we współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus – psychoterapeutką pracującą w nurcie psychoanalitycznym. Współorganizatorem cyklu jest Podlaskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Podlaskie Koło PTPP na FB