Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej „Szansa” zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć” oraz spotkanie z reżyserką Małgorzatą Imielską i główną bohaterką filmu, pochodzącą z Białegostoku Otylią Ejsmont!
Ten wyjątkowy filmowy wieczór będzie punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad zagadnieniem zdrowia psychicznego oraz kolejnym krokiem ku destygmatyzacji tego, jakże istotnego, obszaru ludzkiego funkcjonowania.
POSŁUCHAJ, CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ + spotkanie z reżyserką i bohaterami filmu
9 października 2024, godz. 19.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – normalny, 18 zł – ulgowy (emeryci, uczniowie, studenci) – w kasie kina i online: bilety.bok.bialystok.pl
Prowadzenie spotkania: Paweł Ambrożewicz
„Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć” to opowieść o miłości, sile woli i bezwarunkowym wsparciu.
Gosia kocha tańczyć w deszczu i śmiać się do utraty tchu. To pozornie zwykła, młoda dziewczyna, która ma marzenia i plany. Chce mieć przyjaciół, uwielbia malować ich portrety. Chce kochać i być kochana. Pragnie studiować pedagogikę specjalną, bo wierzy, że może pomóc ludziom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. I już teraz pomaga. Jedną z przyjaciółek ratuje, gdy ta próbuje popełnić samobójstwo… Drugą wspiera, gdy ona decyduje się na terapię elektrowstrząsową.
Gosia od 13 roku życia spędziła wiele czasu w ośrodkach psychiatrycznych. Ma za sobą głębokie stany psychotyczne i długie epizody depresji. Wie, że choroba, której doświadcza, nigdy nie będzie w stanie pełnej remisji – to znaczy, że głosy w jej głowie nigdy do końca nie umilkną. Ona jednak nie chce współczucia, ona walczy. Kocha życie, potrafi śmiać się z rzeczy bardzo trudnych. Swoją historią udowadnia, że osoba mierząca się ze schizofrenią każdego dnia może odnosić małe i duże sukcesy.
Film realizowany był w Białymstoku, jest opowieścią o białostoczance, a planowany pokaz będzie białostocką premierą tytułu.
Paweł Ambrożewicz – arteterapeuta, pedagog specjalizujący się w kulturoznawstwie, plastyk i muzyk. Przez ostatnie 13 lat pracował jako arteterapeuta w ośrodku rehabilitacji psychiatrycznej. Jako muzyk uczestniczył w wielu projektach muzycznych, współtworzył muzykę do filmu i kilku spektakli teatralnych. Interesuje się wpływem sztuki na psychikę i kulturę, czerpiąc inspiracje także z filozofii, religii oraz psychologii. Obecnie zajmuje się pisaniem i projektowaniem książek oraz prowadzi blog o tematyce arteterapeutycznej „SztukaTerapii.pl”.
Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej „Szansa” od 2004 roku nieprzerwanie wspiera osoby z problemami natury psychicznej. Stowarzyszenie prowadzi Klub Grottgera8 oferujący szeroką gamę działań – od konsultacji z psychologami i terapeutami, przez treningi społeczne i poznawcze, aż po arteterapię i warsztaty rozwijające umiejętności życiowe. Te działania pomagają odbiorcom nie tylko w radzeniu sobie z trudnościami, ale także w odkrywaniu swojego potencjału i powrocie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Stowarzyszenie realizuje także projekt „Bezpieczna Strefa S.O.S.” stanowiący wsparcie dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego, oferując dyskretne rozmowy ze specjalistami bez konieczności zgody rodziców. To jedyne takie miejsce w regionie, które daje młodym ludziom możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy w sytuacjach trudnych, budując poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, akceptacji i wsparcia.
Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej „Szansa” wraz z Grottgera8 to prawdziwy filar pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznego w regionie. Każda osoba, która potrzebuje wsparcia i pomocy, otrzyma je właśnie tam.