Zapraszamy na premierowe pokazy najnowszego filmu Marco Bellocchio (twórcy m.in. filmów “Zwycięzca”, “Witaj, nocy” i “Zdrajca”) – historycznego dramatu opartego na prawdziwej historii!

PORWANY

Porwany
Włochy/Francja/Niemcy 2023, 134′
reż. Marco Bellocchio
obsada: Enea Sala, Paolo Pierobon, Fausto Russo Alesi, Barbara Ronchi, Leonardo Maltese, Filippo Timi

Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał.

Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać ich siedmioletniego syna Edgarda i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Reżyserii podjął się jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio, który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy kino spektakularne i mocne.

Marco Bellocchio
Urodził się w miejscowości Piacenza w 1939 roku. W 1959 roku porzucił studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie i rozpoczął naukę w Centro Sperimentale di Cinematografia w Rzymie. Między 1961 a 1962 rokiem nakręcił filmy krótkometrażowe “Abbasso lo zio”, “La colpa e la pena” oraz “Ginepro fatto uomo”. Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie uczęszczał do the Slade School of Fine Arts. Jego debiutancki film pełnometrażowy “I pugni in tasca” zdobył nagrodę w Locarno w 1965 roku i spotkał się ze światowym uznaniem.
W 2011 roku został uhonorowany Złotym Lwem za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jego twórczość była przedmiotem wielu retrospektyw na całym świecie, w tym w MoMA w Nowym Jorku w 2014 roku, dla uczczenia wówczas pięćdziesięciu lat kariery reżyserskiej. Inne retrospektywy odbyły się w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w La Rochelle oraz w 2018 roku w Brytyjskim Instytucie Filmowym w Londynie.
Od 2014 roku Bellocchio jest prezesem archiwum filmowego w Bolonii (Cineteca di Bologna).
W 2016 roku jego film “Słodkich snów” otwierał sekcję Quinzaine des Cinéastes na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2019 roku “Zdrajca” brał udział w konkursie głównym Festiwalu w Cannes; film zdobył sześć nagród Donatello i siedem włoskich nagród filmowych Nastro d’Argento. W 2021 roku Bellocchio zaprezentował film dokumentalny “Marx può aspettare” poza konkursem w Cannes i w tym samym roku odebrał honorowe wyróżnienie za całokształt twórczości. W 2022 roku powrócił do Cannes z nową produkcją “Esterno notte”, która zdobyła Europejską Nagrodę Filmową oraz była nominowana w 18 kategoriach do nagrody Donatello.