Zapraszamy na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Marco Bellocchio – historycznego dramatu opartego na prawdziwej historii żydowskiego chłopca porwanego przez papieża!

PORWANY

5 listopada 2023, godz. 20:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł / w kasie kina, 18 zł / online: bilety.bok.bialystok.pl

 

Porwany
Włochy/Francja/Niemcy 2023, 134′
reż. Marco Bellocchio
obsada: Enea Sala, Paolo Pierobon, Fausto Russo Alesi, Barbara Ronchi, Leonardo Maltese, Filippo Timi

Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał.

Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać ich siedmioletniego syna Edgarda i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Reżyserii podjął się jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio (twórca m.in. “Zwycięzcy” i “Zdrajcy”), który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy kino spektakularne i mocne.