Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG” zaprasza nauczycieli i edukatorów na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu

CHŁOPI

26 września 2023, godz. 15:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny / obowiązują zapisy: dkf@bok.bialystok.pl

Prelekcja przed filmem i prowadzenie spotkania: dr Maciej Białous

Program spotkania:
godz. 15:30 – prelekcja do filmu oraz prezentacja projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2023/24 (więcej o tegorocznym projekcie)
godz. 15:50-17:50 – seans “Chłopów”
godz. 17:50 – rozmowy kuluarowe

„Chłopi”, wyjątkowa animacja malarska i filmowe wydarzenie jesieni, wejdzie do kin 13 października. Światowa premiera filmu w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana („Twój Vincent”) miała miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto 8 września. Film otrzymał owację na stojąco i bardzo entuzjastyczne recenzje!
Niezwykła adaptacja noblowskiej powieści Władysława Reymonta znalazła się również w selekcji Festiwalu Filmowego w Londynie (4-15.10). Pokazywana jest w sekcji Dare Strand, którą sami organizatorzy określają miejscem prowokacji, konfrontacji i przesuwania granic.
„Chłopi” są nominowani do Złotych Lwów w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokaz galowy odbędzie się 19 września.

CHŁOPI
Polska 2023, 116′
scenariusz i reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
zdjęcia: Radosław Ładczuk, Kamil Polak, Szymon Kuriata
montaż: DK Welchman, Patrycja Piróg, Miki Węcel
scenografia: Elwira Pluta
kostiumy: Katarzyna Lewińska
charakteryzacja: Waldemar Pokromski
muzyka: Łukasz L.U.C. Rostkowski & Rebel Babel Orchestras (Laboratorium Pieśni, Julia Wieniawa, Tęgie Chłopy, Sutari, Szymon Lipiński)
obsada (rola wykorzystana w animacji): Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Autorzy plakatu: DK Welchman i Michał Janicki