Spektakularny wizualnie i muzycznie dokument o niezwykłych istotach, które są strażnikami naszej planety!

 

Pieśni wielorybów / Whale Nation
Francja 2023, 81′
reż. Jean-Albert Lièvre

Wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. „Pieśni wielorybów” zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu.

Posłuchajmy wyjątkowego śpiewu niezwykłych istot, dzięki któremu komunikują się ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszmy z najlepszymi fotografami przyrody na świecie w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, pokazującą ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. Wieloryby w tym filmie opowiadają nam swoją historię i mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć, posłuchamy także oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w której wykorzystano muzykę między innymi Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

Za polską narrację filmu odpowiedzialna jest Margaret, zastępując w tej roli nagrodzonego Oscarem® Jeana Dujardina, który był głosem francuskiego oryginału. Piosenkark nagrała całą narrację, sprawdzając się w zupełnie nowej dla siebie roli!

Polska publiczność pierwszy raz „Pieśni wielorybów” miała okazję zobaczyć podczas festiwalu MDAG w maju i od razu się w nich zakochała, przyznając im swoją nagrodę. Niedługo później Francuzi pokazali, że także oszaleli na punkcie tej opowieści o wielkich podwodnych ssakach i tłumnie ruszyli do kin. W Polsce film ma szansę stać się najpopularniejszym tytułem o przyrodzie od czasu legendarnego „Marszu pingwinów”.

Polski tytuł „Pieśni wielorybów” odnosi się do specyficznych dźwięków wydawanych przez walenie, z czasem nazwanych ich „pieśniami’. Tworzą one tak wyrafinowany i unikalny system komunikacji, który pozwala przenosić informacje na odległość tysięcy kilometrów z prędkością większą niż prędkość dźwięku w powietrzu, że ich zapis został wysłany w kosmos na pokładzie sondy Voyager. To jedna z wielu niezwykłych informacji na temat życia waleni, które pojawiają się w filmie.

„Pieśni wielorybów” to film zarówno dla osób kochających kino artystyczne, jak i dla rodzin z dziećmi. Twórcy nie skupiają się w największej mierze na kryzysie klimatycznym, ale na potędze oceanów i ich mieszkańców. Przekazują przy okazji wiele faktów i wiedzy na temat podwodnego życia. „Ekosystem morski zachwyca swoim pięknem i podwodnym bogactwem. Wciąż do końca niezbadany, ciągle odkrywa przed nami swoje tajemnice. Film „Pieśni wielorybów” w niezwykły sposób pokazuje nam ten błękitny świat i pozwala lepiej zrozumieć ich mieszkańców. Dzięki wielorybom – przewodnikom po tej krainie, możemy przekonać się jak bardzo warto chronić wodny świat – mówi Aleksandra Botur, Koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF, który w Polsce zajmuje się ochroną ekosystemu Morza Bałtyckiego.

„Pieśni wielorybów” to film spektakularny wizualnie i muzycznie. Za zdjęcia są odpowiedzialni najlepsi fotografowie przyrody na świecie. Kilkanaście osób pracowało w różnych zakątach globu, używając najnowszej technologii do rejestrowania corocznej wędrówki wielorybów. Udało się uchwycić ich zabawy, moment narodzin a nawet to, w jaki sposób mały waleń jest w stanie pić mleko matki pod wodą. Dzięki efektom specjalnym na ekranie można zobaczyć wielkiego wieloryba przepływającego w chmurach między szczytami gór.