apraszamy nauczycielki i nauczycieli na specjalny przedpremierowy pokaz filmu animowanego

PIES I ROBOT

18 stycznia 2024, godz. 16:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Seans bezpłatny dla kadry pedagogicznej, obowiązują zapisy pod adresem: dkf@bok.bialystok.pl (prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz nazwę i numer przedszkola / szkoły) – otrzymają Państwo e-mail zwrotny z potwierdzeniem

To świetna okazja do poznania tego nagradzanego na festiwalach filmu oraz jego wartości edukacyjnych!
Materiały edukacyjne: LINK

 

Pies i robot / Robot Dreams
Hiszpania/Francja 2023, 102′
reż. Pablo Berger

Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.

Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.

Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.
Jak się skończy ta przygoda?

NAGRODY I FESTIWALE 2023
• MFF w Cannes – oficjalna selekcja – Pokazy Specjalne
• MFF w Toronto – oficjalna selekcja – Centrepiece Section
• Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANNECY – Grand Prix Contrechamp
• OCTOPUS Film Festival – zwycięzca Konkursu Głównego – Nagroda Publiczności
• MFF w Sitges – Nagroda Publiczności
• Młode Horyzonty – Nagroda Jury Festiwalu Młodych Horyzontów w Konkursie filmowych odkryć
• Europejska Nagroda Filmowa – Najlepsza europejska animacja 2023

Reżyser Pablo Berger o filmie:
Ponad dziesięć lat temu, kiedy podejmowałem swoje chimeryczne próby zrealizowania filmu „Śnieżka”, co w końcu stało się rzeczywistością, natrafiłem na powieść graficzną „Pies i Robot” Sary Varon. Od pierwszych stron wciągnęła mnie ta opowieść. Nie czytałem, pożerałem ją. Jak wszystkie dobre opowieści, ta historia zabrała mnie do nieznanego, ale znajomego miejsca, gdzie poczułem się jak w domu. Bardzo spodobała mi się jej struktura czasowa. Śmiałem się i płakałem, a co najważniejsze ta historia sprawiła, że zacząłem rozmyślać o przyjaźni.
Czytając ją, przypominałem sobie wszystkich moich wspaniałych przyjaciół – tych, którzy nadal są przy mnie, ale przede wszystkim tych, którzy wyprowadzili się lub z którymi straciłem kontakt… Mogę powiedzieć, że „Pies i Robot” pomogło mi pogodzić się ze sprzecznymi uczuciami związanymi z utratą tych, których kochamy. Pogodzenie się ze stratą i podnoszenie się po stracie bez wątpienia było intelektualnym motorem i emocjonalną motywacją dla nakręcenia animowanej wersji „Psa i Robota”.