Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film oraz spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską

PANNY Z WILKA

17 grudnia2023, godz. 15:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

 

Panny z Wilka

Rok 1929. Wiktor Ruben, przygnębiony nagłą śmiercią przyjaciela, za radą lekarza wyjeżdża na urlop. Odwiedza – po 15 latach nieobecności – miejsca swojej młodości: dom wujostwa i sąsiedni majątek Wilko, z którego mieszkankami, sześcioma siostrami, przeżył niegdyś niezapomniane wakacje. Wchodzący w smugę cienia mężczyzna, chciałby powtórzyć tamto doświadczenie, ale spotkanie z pannami, teraz dorosłymi, w większości zamężnymi kobietami, uświadamia mu, że nigdy już nie będzie takiego lata… Pogodzony z nieuchronnością przemijania i swoją samotnością, opuszcza Wilko, a podczas przeprawy promem, symbolicznie, niby z Lete, rzeki zapomnienia, wypija łyk wody.

Mistrzowska adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to filmowy poemat o przemijaniu i jego akceptacji, a jednocześnie zbiorowy portret kobiet kreślony przez znakomite aktorki, w rolach głównych Maja Komorowska, Anna Seniuk, Stanisława Celińska, Krystyna Zachwatowicz, Christine Pascal.