Po dwuletniej przerwie powraca wydarzenie, które cieszyło się ogromną popularnością w kinach studyjnych w całej Polsce – w kwietniu nie przegapcie specjalnego przeglądu trzech wyjątkowych, festiwalowych tytułów, które nie miały jeszcze swoich premier w naszym kraju!

NOWE HORYZONTY TOURNÉE

14-16 kwietnia 2023
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet na każdy film: 22 zł / w kasie kina, 18 zł / onlinehttps://bilety.bok.bialystok.pl/

W ramach wiosennego tournée zobaczycie: szwajcarskiego kandydata do Oscara, “Kawałek nieba” Michaela Kocha – rozgrywającą się w alpejskiej scenerii przewrotną opowieść o miłości; “Pacifiction” – określany mianem znakomitego „tropikalnego thrillera” najnowszy film Alberta Serry oraz “Pod ziemią” – mistrzowskie, kontemplacyjne kino Michelangelo Frammartino, które pozwoli choć na chwilę uciec od problemów codzienności.

Program przeglądu:

14 kwietnia 2023, godz. 18:00
Kawałek nieba / Szwajcaria, Niemcy 2022, 136′

15 kwietnia 2023, godz. 17:00
Pacifiction / Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia 2022, 165′

16 kwietnia 2023, godz. 18:45
Pod ziemią / Włochy, Francja, Niemcy 2021, 93′

 

Pod ziemią reż. Michelangelo Frammartino

Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Wenecji, film twórcy pamiętnego “Le quattro volte” (Nagroda Publiczności 10. NH)! Po dekadzie milczenia włoski reżyser powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należące do najgłębszych na świecie. Ale choć przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii.

Reżyser wypełnił “Pod ziemią” głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Docufiction Frammartina to mistrzowski przykład medytacyjnego, skupionego slow cinema. Nic dziwnego, że Xan Brooks z „The Guardian” nazwał go “kinowym odpowiednikiem pustelnika na szczycie góry”.

Nowe Horyzonty to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, w ramach którego można zobaczyć hity sprowadzone prosto z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlinie, odważne kino debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy (niesłusznie) zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków. Na tegoroczną odsłonę Nowych Horyzontów mozna będzie wybrać się od 20 do 30 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. Do 6 sierpnia wybrane filmy będzie można zobaczyć również online. Wiosenne nowohoryzontowe tournée to idealna rozgrzewka przed 23. edycją NH i przedsmak festiwalowych wrażeń.