Po dwuletniej przerwie powraca wydarzenie, które cieszyło się ogromną popularnością w kinach studyjnych w całej Polsce – w kwietniu nie przegapcie specjalnego przeglądu trzech wyjątkowych, festiwalowych tytułów, które nie miały jeszcze swoich premier w naszym kraju!

NOWE HORYZONTY TOURNÉE

14-16 kwietnia 2023
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet na każdy film: 22 zł / w kasie kina, 18 zł / onlinehttps://bilety.bok.bialystok.pl/

W ramach wiosennego tournée zobaczycie: szwajcarskiego kandydata do Oscara, “Kawałek nieba” Michaela Kocha – rozgrywającą się w alpejskiej scenerii przewrotną opowieść o miłości; “Pacifiction” – określany mianem znakomitego „tropikalnego thrillera” najnowszy film Alberta Serry oraz “Pod ziemią” – mistrzowskie, kontemplacyjne kino Michelangelo Frammartino, które pozwoli choć na chwilę uciec od problemów codzienności.

Program przeglądu:

14 kwietnia 2023, godz. 18:00
Kawałek nieba / Szwajcaria, Niemcy 2022, 136′

15 kwietnia 2023, godz. 17:00
Pacifiction / Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia 2022, 165′

16 kwietnia 2023, godz. 18:45
Pod ziemią / Włochy, Francja, Niemcy 2021, 93′

 

Pacifiction reż. Albert Serra

W swoim najnowszym filmie Albert Serra wyrusza na Tahiti, którego pejzaże przypominają lunatyczną krainę, przestrzeń z pogranicza słodkiego marzenia sennego i dusznego koszmaru.
Ten film obezwładnia już od pierwszej sceny – długiego travellingu przedstawiającego rozgrzane do czerwoności niebo nad tahitańskim oceanem i portem pełnym kontenerowców. Ich przytłaczająca obecność jest jednym z łączników polinezyjskiej wyspy ze światem naszej cywilizacji. A może raczej czegoś, co z niej pozostało. Przewodnikiem po tym raju utraconym jest De Roller (Benoît Magimel), Wysoki Komisarz Republiki zarządzający archipelagiem w imieniu francuskich władz. Ubrany w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych.

“Pacifiction” to kino totalne i hipnotyzujące. Podobnie jak cała twórczość katalońskiego reżysera przesiąknięte jest ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji. Historia pełna jest filmowych nawiązań (m.in. do Fassbindera i F. F. Coppoli) i ma formę egzystencjalno-politycznego, Chandlerowskiego z ducha kryminału.

Nowe Horyzonty to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, w ramach którego można zobaczyć hity sprowadzone prosto z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlinie, odważne kino debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy (niesłusznie) zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków. Na tegoroczną odsłonę Nowych Horyzontów mozna będzie wybrać się od 20 do 30 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. Do 6 sierpnia wybrane filmy będzie można zobaczyć również online. Wiosenne nowohoryzontowe tournée to idealna rozgrzewka przed 23. edycją NH i przedsmak festiwalowych wrażeń.