Zapraszamy na pokazy dokumentu Łukasza Kowalskiego, wielkiego zwycięzcy tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity i wielkiego hitu festiwali na całym świecie!

LOMBARD

Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty.

Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy, dzięki szalonym marketingowym pomysłom Wieśka i czułemu sercu Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą. Wkrótce jednak biznes znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę.

Lombard jest swoistym zwierciadłem, w którym odbija się codzienność nie tylko bohaterów filmu, ale również wielu milionów Polaków w różnych zakątkach kraju. Ma to głęboko terapeutyczny wydźwięk. Pozwala sobie uświadomić, że nie jest się samemu. Daje też obietnicę, że nawet w ponurej rzeczywistości jest miejsce na ciepło, życzliwość i wsparcie ze strony drugiego człowieka.
Filmweb.pl

Z werdyktu Jury Konkursu Głównego Millennium Docs Against Gravity, na którym film zdobył Grand Prix:
Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. (…) Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. Lombard dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie zakamarki naszej rzeczywistości.