W ramach naszego cyklu Premiery Muzyczne zapraszamy na koncert

Katarzyna Groniec: Konstelacje

23 kwietnia 2023, godz. 19:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 60 zł / przedsprzedaż, 70 zł / w dniu koncertu – w kasach kina Forum (ul. Legionowa 5) i Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) oraz online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Album „Konstelacje” to taka łamigłówka, a może układanka? Może to być odkrywanie, wędrówka, poddanie się emocjom albo wszystko razem.

Pewnie warto wiedzieć, że 23-letnia księgowa Evelyn McHale 1 maja 1947 roku wjechała na 86 piętro Empire State Building, powiesiła na balustradzie swój płaszcz, napisała krótki list i skoczyła… Ciało Evelyn wbiło się w dach limuzyny stojącej pod wieżowcem. Przypadkowy przechodzień Robert Wiles, student z aparatem, niemalże od razu zrobił zdjęcie. Gdy po paru tygodniach fotografia zjawiskowo wyglądającej, martwej kobiety pojawiła się w gazecie “Life” uznano ją za obraz „najpiękniejszego samobójstwa”. Narzeczony Evelyn, 24-letni Barry Rhodes z którym miała wziąć ślub miesiąc później, przeżył następne 61 lat samotnie…

Pewnie warto zwrócić uwagę na jedno słowo w tytułowym utworze “Konstelacje”: eon. Eon może oznaczać miliard lat, ale może to też być niezdefiniowany bliżej czas od powstania naszego Wszechświata do jego nieuchronnie nadchodzącej zagłady. Nie powinno nas to jednak martwić – Wszechświatów jest wiele, a George Saunders, którego proza zainspirowała artystkę do napisania piosenki „Kto” twierdzi, że między nimi jest jeszcze Bardo.

W ten album można wejść głębiej, ale można inaczej, tylko na emocji, pokładach własnej wrażliwości i oceanie własnych, indywidualnych skojarzeń – to wszystko jest przecież takie ulotne… Przecież każdy ma swoją rybę, każdy na swój sposób czuje tego chłopca o buzi miękkiej jak kwiat tulipanowca, każdy ma swoją niezgodę i swój własny bunt, każdy szuka swego własnego spokoju i własnej równowagi. Każdego dnia ryba jest inna, chłopiec jest inny, a nasz spokój i równowagę odnajdujemy w czymś innym.

Może też nie być kolejnego dnia – tutaj, bo gdzieś na pewno jest.

Katarzyna Groniec – wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny, aktorka. Zadebiutowała albumem „Mężczyźni” (2000), którego producentem był Grzegorz Ciechowski, odpowiedzialny również za większość tekstów, muzykę i aranżacje. Nagrała także płyty: „Poste restante” (2002), „Emigrantka” (2004), „Przypadki” (2007), „Na żywo” (2008), „Listy Julii” (2009), “Pin-Up Princess” (2011), “Wiszące Ogrody” (2014), “ZOO” z piosenkami Agnieszki Osieckiej (2015), “Ach!” (2018), „Konstelacje” (2023).

Więcej: https://katarzynagroniec.pl/

Katarzyna Groniec – wokal
Adam Skrzypek – bass, moog
Bogdan Skiedrzyński – gitara
Filip Miguła – klawisze
Tomek „Harry” Waldowski – perkusja
Maciej Prokopowicz – realizacja nagłośnienia
Marcin Smiatek – realizacja oświetlenia