Razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na specjalny pokaz filmu opowiadającego o chyba najbardziej brawurowych latach w historii polskiego jazzu!

JAZZ NA BOKU: NA ZAWSZE MELOMANI

30 października 2023, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł / w kasie kina, 16 zł / online: bilety.bok.bialystok.pl

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.

„Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jamboree.

Film jest od początku do końca wypełniony muzyką, wspomnieniami i… smaczkami filmowymi, opowiadającymi historie powstania ścieżek muzycznych do takich filmów i seriali jak „Pociąg” czy „Stawka większa niż życie”.

To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejewskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.