Przed nami najważniejsza noc w świecie filmu! Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023. W kategorii “Najlepszy film międzynarodowy” o Oscara powalczy polski film “IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego i z tej okazji zapraszamy na pokaz filmu!
Czekając na Oscary: IO
11 marca, godz. 14:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: w kasie kina: 20 zł/normalny, 17 zł/ulgowy (emeryci, uczniowie, studenci), 16 zł/“rodzinny” (min. 3 os.) , 16 zł/online: bilety.bok.bialystok.pl
IO
Polska,Włochy 2022, 88′
reż. Jerzy Skolimowski
obsada: Sandra Drzymalska, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek oraz Isabelle Huppert
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boschai Pietera Bruegla.
Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
To film, którego piękno wyłania się z prostoty historii. Uniwersalny charakter tej opowieści może solidnie poruszyć – wszystko zależy jednak od przyjętej perspektywy.
Piotr Piskozub, NaEkranie
Jerzy Skolimowski wzrusza i porywa poetycką opowieścią.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita
Najbardziej szalony film canneńskiego konkursu. Skolimowski wiecznie młody.
Adam Solomons, Indiewire
Wciągające doświadczenie kinowe.
Jordan Mintzer, The Hollywood Reporter
Skolimowski, balansując na skraju filozoficznego traktatu i lekkiej publicystyki, przypomniał, że najciekawsze kino powstaje czasem na innej, artystycznej granicy. Tej oddzielającej potrzebę ciągłej zmiany od wiecznie żywego sentymentu.
Michał Walkiewicz, Filmweb
„IO” to eksperymentalny i poruszający film, który nie zawsze traktuje siebie poważnie – a jednak jest w tym szczery.
Rory O’Connor, The Playlist
Na zrobienie filmu, którego głównym bohaterem jest nie człowiek, a zwierzę, mógł porwać się jedynie twórca odważnie kroczący obraną przez siebie artystyczną drogą.
Kuba Armata, Interia