W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz nagrodzonego w Cannes i nominowanego do Oscara fabularyzowanego dokumentu

CZTERY CÓRKI

15 marca 2024, godz. 19:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

Cztery córki
Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023, 107’
reż. Kaouther Ben Hania
obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Jedna z największych niespodzianek konkursu głównego w Cannes, będąca połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy. Ta zaskakująca forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek tunezyjskiego kina Kaouther Ben Hani (jej “Człowiek, który sprzedał swoją skórę” był nominowany do Oscara) zanurkować głęboko w zbanalizowanej przez media historii.

Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę Hind Sabri), pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.

Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne “Cztery córki” są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.