Zapraszamy na prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Przemek Kossakowski: Etos wojownika, Papua Zachodnia

22 października 2023, godz. 19:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

 

Prelekcja opowiada o kontakcie z papuaską społecznością Dani zamieszkującą dolinę Baliem na Papui Zachodniej. Papuascy mężczyźni rozumieją sens swojego istnienia poprzez pryzmat etosu nieustraszonych, bezwzględnych wojowników. Jednak współcześnie rola jaką odgrywają w świecie została zakwestionowana, a oni sami wystawieni na ciężką próbę. Opowieść o Papui jest opowieścią o tęsknocie za przeszłością oraz niezrozumieniu teraźniejszości. Jest opowieścią zabawną, ale też okrutną, wzruszającą i smutną.

 

Przemek Kossakowski
Dziennikarz, podróżnik, terapeuta. Przez dziesięć lat, od początku jego istnienia, współtworzył kanał telewizyjny TTV. W swojej pracy dziennikarskiej prowadził programy telewizyjne o charakterze podróżniczym oraz społecznym, pokazujące nieoczywistą, mało znaną część rzeczywistości. Za swoją pracę uhonorowany nagrodą Telekamery w kategorii osobowość telewizyjna oraz nagrodą Lodołamacz w kategorii Dziennikarz bez Barier. Oprócz pracy dziennikarskiej Przemek jest czynnym terapeutą pracującym z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prezesem Fundacji Arterytorium wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny.
W swoich wystąpieniach Przemek dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży oraz pracy, opisuje doświadczenia związane z wchodzeniem w nowe, czasami zamknięte przestrzenie tworzące naszą rzeczywistość.