Zapraszamy na prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Mateusz Wrazidło: Roraima – na granicy światów

21 października 2023, godz. 16:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

 

“Nie byłoby pochopnym stwierdzenie, że niewiele można zobaczyć widoków tak odmiennych, jak ten. Pierwszym odczuciem była niemożność ogarnięcia umysłem tego krajobrazu, kolejnym zaś wrażenie, że człowiek wstępował do jakiejś dziwnej krainy koszmarów…”
Everard Im Thurn, 1885

Otoczone zasłoną tajemniczości, dawnymi wierzeniami i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z najsłabiej zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez lokalne plemiona – tepui, czyli “kiełkujące skały”. Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją bestsellerową powieść opisującą losy badaczy przemierzających tajemniczy płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię – Światy Zaginione.

Mount Roraima na mapie nie wyróżnia się niczym szczególnym – jest po prostu punktem wyznaczającym miejsce styku granic trzech południowoamerykańskich państw. Dla mnie jednak jest czymś o wiele więcej – miejscem, gdzie od setek lat splatają się historie z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Los chciał, by jedna z nich stała się moją osobistą historią. Brzmi abstrakcyjnie? A czy mniejszą abstrakcją są punkty i granice, które człowiek usilnie kreśli na swoich mapach?

Podczas prezentacji opowiem o swojej osobistej drodze do eksplorowania legendarnych masywów tepui, w szczególności zaś o dwóch wyprawach na Mount Roraima – od strony gujańskiej w sierpniu 2019 oraz wenezuelskiej w kwietniu 2023.

 

Mateusz Wrazidło – inżynier , fotograf, a przede wszystkim eksplorator świata roślin. Urodzony w Rydułtowach w 1993 roku. Ślązak z dziada pradziada, obecnie mieszka w Gliwicach. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych. Współorganizator i uczestnik licznych ekspedycji botanicznych i fotograficznych, m.in. w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii czy na Svalbardzie. Łączy śląskie tradycje techniczne z pasją do botaniki, a w szczególności do unikatowej górskiej flory tzw. „Zaginionych Światów” – masywów stołowych tepui Wyżyny Gujańskiej. Naukowo związany z Politechniką Śląską.

Laureat nagrody KOLOS za rok 2021 w kategorii Podróże, członek rzeczywisty The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego – Royal Geographical Society w Londynie.

instagram.com/mateusz_explority