Zapraszamy na familijną prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Ida i Paweł Stankiewicz / Tatamamape: Wyprawa rodzinna: Rok w podróży przez Amerykę Południową we czwórkę na 4 m2

21 października 2023, godz. 12:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

Ameryka Południowa jest idealnym miejscem na podróż. W pojedynkę, w parze, rodzinnie. Z plecakiem, rowerem lub vanem. I choć jest fascynującym i różnorodnym kontynentem, nie była głównym powodem ich wyjazdu. Głównym powodem były dzieci i spędzenie jakościowego czasu z nimi. Według nich to był ostatni gwizdek, by wyjechać w tę podróż we czwórkę i spędzić dużo czasu razem, nie tylko po pracy i w weekendy, które i tak są wypełnione obowiązkami. Kolejnym celem było pokazanie dzieciom, że da się. Że można podejmować odważne i niepopularne decyzje. Że chcieć to móc. Udało im się. A przecież wszystko mogło się skomplikować i uniemożliwić ten wyjazd. Tyle rzeczy mogło pójść nie po ich myśli. Są jednak zdania, że dobre rzeczy się przyciągają. Pozytywna energia przyciąga pozytywną energię. I tego doświadczyli. Dla nich największym odkryciem byli ludzie, których tam spotkali. Ludzie, którzy mimo przeciwności losu, mimo tego, że mało mają, są chorzy lub mają kraj w kryzysie, nadal mają uśmiech na twarzy i tyle siły, by ucieszyć się na twój widok, powiedzieć szczerze “dzień dobry” i mają czas by ci bezinteresownie pomóc lub by go po prostu spędzić z Tobą.

Jak się podejmuje decyzję o takim wyjeździe? Jak wyglądają przygotowania? W jakie rozwiązania wyposażyli swój samochód? Co się sprawdziło, a co by zrobili inaczej? Jak rozwiązali kwestię szkoły dzieci? Czy dzieciom się podobało? Dlaczego Ameryka Południowa jest idealnym miejscem na rodzinną podróż? Jak wyglądało planowanie trasy? Jaką trasę ostatecznie pokonali? Czy się czuli bezpiecznie? Jak wygląda podróżowanie z namiotem dachowym? Za czym tęsknili najbardziej? Co było największym zaskoczeniem, a co największą trudnością?

Zapraszamy na spotkanie z tatamamape, na którym padną odpowiedzi na powyższe pytania. Wpadnijcie i oceńcie sami, czy da się mieszkać na 4m2 we czwórkę przez rok i nie odejść od zmysłów?

Tatamamape to czteroosobowa rodzina, Ida, Paweł, Roch (lat 13) i Bruno (lat 8). Ida i Paweł pochodzą z Białegostoku, poznali się w liceum, a po studiach zamieszkali w Warszawie. Ich dzieci, choć urodzone w Warszawie są podlaskimi patriotami. Z ich czwórki to przede wszystkim Paweł kocha podróże, zarówno te większe motocyklem po Maroko, Kirgistanie, Chile, Peru, Boliwii, Gruzji, i te tuż za zakrętem. Twierdzi, że przygodę można przeżyć wszędzie. Tylko należy się ruszyć. I tym stara się zarazić nie tylko swoją rodzinę. Po nastu latach pracy w korporacjach i dość schematycznego życia postanowili wcisnąć pauzę i pofunkcjonować inaczej. Od października 2021 r. zaczęli szykować się na swoją podróż. Miesiąc temu wrócili z rocznej wyprawy po Ameryce Południowej, podczas której odwiedzili 9 krajów i pokonali długość równika, czyli ponad 40,000 km od Ziemi Ognistej po Karaiby.