Zapraszamy na prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Andrzej Bargiel: Gasherbrum Ski Challenge

20 października 2023, godz. 20:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl
prowadzenie spotkania: Michał Obrycki i Paweł Dunaj

pełny program festiwalu

Andrzej Bargiel opowie o projekcie Sunt Leones oraz najnowszej wyprawie – Gasherbrum Ski Challenge. A także o eksploracji rejonu Gaszerbrumów i zjeździe narciarskim z ośmiotysięczników Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.).

 

Andrzej Bargiel (1988) wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.

Jest trzykrotnym mistrzem Polski w narciarstwie wysokogórskim, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategorii Espoir oraz rekordzistą świata w biegu na Elbrus. Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt Hic Sunt Leones, którego celem są zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi bez użycia tlenu. Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma-Centralna (Shishapangma Ski Challenge 2013). W 2014 roku ustanowił rekord najszybszego wejścia na szczyt Manaslu (14 h, 5 min), po czym zjechał na nartach do bazy, co łącznie zajęło mu 21 h, 14 min. Jako drugi człowiek w historii zjechał z tego szczytu na nartach do bazy (Manaslu Ski Challenge 2014). Rok później w ramach wyprawy Broad Peak Ski Challenge 2015 zdobył szczyt Broad Peak i jako pierwszy człowiek w historii zjechał z niego na nartach. W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu i zjeździe na nartach z pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR.

Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 Ski Challenge 2018 polegający na zdobyciu szczytu K2 i zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle trudnej i wymagającej technicznie góry, czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi na świecie. W 2019 roku, w trakcie wyprawy na Mount Everest (Everest Ski Challenge 2019), ze względu na złą pogodę i niebezpieczeństwo związane z ogromnym (50 m wysokości i 30 m szerokości) serakiem zwisającym 800 metrów nad lodowcem i odczepionym od podłoża musiał podjąć decyzję o przerwaniu wyprawy.

W kwietniu 2021 roku wyruszył na wyprawę Karakoram Ski Expedition, której celem było zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – Laila Peak oraz Yawash Sar II, czego z sukcesem udało się dokonać. W sierpniu 2022 roku ponownie ruszył w Himalaje, by podjąć swoją drugą próbę zdobycia wierzchołka najwyżej góry świata oraz zjazdu z niego na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. W 2023 roku wrócił do Karakorum i zjechał na nartach z dwóch ośmiotysięczników – Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Ten wyczyn sprawił, że stał się pierwszą osobą na świecie, której udało się zjechać ze wszystkich 4 ośmiotysięczników położonych w Karakorum – Broad Peak, K2, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II.