Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku zapraszają na kolejny pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora. W grudniu zaprezentujemy inspirujący portret kobiety, która zamierza celebrować życie do samego końca! Po seansie zapraszamy na spotkanie z  bohaterką filmu – Wirginią Szmyt znaną jako DJ Vika –  najstarsza DJ-ka w Polsce, a może i na świecie.

DKF Seniora: VIKA!
20 grudnia 2023, godz. 10:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 16 zł / normalny, 14 zł / ulgowy (posiadacze karty seniora), 12 zł / klubowy (posiadacze karty członkowskiej DKF) – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed i spotkanie po filmie poprowadzi dr Karolina Wierel

Z przykrością informujemy, że z przyczyn zdrowotnych DJ Vika nie będzie w stanie pojawić się na jutrzejszym seansie.

Artystce życzymy dużo zdrowia, a Państwa zapraszamy na film i dyskusję po pokazie.

Zapisy do DKF-u Seniora – Maria Waśkiewicz (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku), e-mail: maja67511@wp.pl lub tel: 695 328 613

VIKA!
Polska 2022, 74′
reż. Agnieszka Zwiefka

84-letnia DJ Vika jest gwiazdą klubów muzycznych w całej Polsce – gra zawsze do białego rana i na obcasach.

Charyzmatyczna didżejka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając sobie, że wiek to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić siedząc jak pelargonia w oknie. Jest prawdziwym kolorowym ptakiem. Jednak kiedy jej zdrowie zaczyna szwankować, Vika dostrzega swoje przemijanie. Czy odnajdzie sens w dzieleniu się radością życia z innymi seniorami, motywowaniu ich do działania i pokonywania samotności?

„Vika!” to niesamowita podróż, od radości po wzruszenie. Inspirujący portret kobiety, która zamierza celebrować życie do samego końca!

REŻYSERKA – AGNIESZKA ZWIEFKA

Reżyserka znana publiczności dzięki swoim filmom: „Blizny” (2020) o kobietach wcielonych w szeregi Tamilskich Tygrysów na Sri Lance oraz „Królowa Ciszy” (2014), o romskiej głuchej dziewczynce, która ucieka w świat fantazji rodem z Bollywood. To w “Królowej Ciszy” pierwszy raz zobaczyliśmy połączenie filmu dokumentalnego i musicalu. Ten oryginalny język filmowy stał się podstawą stworzenia historii o DJ Wice. Obecnie Agnieszka pracuje nad kolejnym dokumentem „Runa”, o młodej dziewczynie – uchodźczyni oraz nad projektem fabularnym.

Mieszka we Wrocławiu, z mężem, dwiema córkami i psami. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Robi świetne kimchi i ramen. Kolekcjonuje stare kimona i tak, jak Wika uważa, że nigdy nie jest za późno, by żyć pełną piersią.

VIKA – WIRGINIA SZMYT (DJ WIKA)

Najstarsza DJ-ka w Polsce, a może i na świecie. Rocznik 1938. Z wykształcenia pedagożka, pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, przez wiele lat była dyrektorką zakładu poprawczego. Po przejściu na emeryturę włączyła się w działalność na rzecz seniorów. Gra zarówno na potańcówkach międzypokoleniowych, jak i w najmodniejszych młodzieżowych klubach – zawsze do rana i na obcasach. Przełamuje stereotypy swoim ubiorem, zachowaniem, stylem bycia. Powtarza, że wiek to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić, siedząc jak pelargonia w oknie. Jest wrażliwa na potrzeby tych, których głos jest mniej słyszalny. Dlatego nigdy nie odmawia, gdy pojawia się okazja do wsparcia osób starszych, niepełnosprawnych, LGBTQ+. Mieszka na warszawskiej Ochocie z kotem Dudusiem.