Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku zapraszają na kolejny pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora, podczas którego starsze grono miłośników kina ogląda film, a potem o nim dyskutuje! W lutym zaprezentujemy zapierającą dech w piersiach odyseję, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata, czyli film “IO” Jerzego Skolimowskiego!

DKF Seniora: IO

1 lutego 2023, godz. 10:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 16 zł / normalny, 14 zł / ulgowy (posiadacze karty seniora), 12 zł / klubowy (posiadacze karty członkowskiej DKF) – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed i spotkanie po filmie poprowadzi dr Maciej Białous

Zapisy do DKF-u Seniora – Maria Waśkiewicz (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku), e-mail: maja67511@wp.pl lub tel: 695 328 613

IO
Polska,Włochy 2022, 88′
reż. Jerzy Skolimowski
obsada: Sandra Drzymalska, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek oraz Isabelle Huppert

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boschai Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

To film, którego piękno wyłania się z prostoty historii. Uniwersalny charakter tej opowieści może solidnie poruszyć – wszystko zależy jednak od przyjętej perspektywy.
Piotr Piskozub, NaEkranie

Jerzy Skolimowski wzrusza i porywa poetycką opowieścią.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Najbardziej szalony film canneńskiego konkursu. Skolimowski wiecznie młody.
Adam Solomons, Indiewire

Wciągające doświadczenie kinowe.
Jordan Mintzer, The Hollywood Reporter

Skolimowski, balansując na skraju filozoficznego traktatu i lekkiej publicystyki, przypomniał, że najciekawsze kino powstaje czasem na innej, artystycznej granicy. Tej oddzielającej potrzebę ciągłej zmiany od wiecznie żywego sentymentu.
Michał Walkiewicz, Filmweb

„IO” to eksperymentalny i poruszający film, który nie zawsze traktuje siebie poważnie – a jednak jest w tym szczery.
Rory O’Connor, The Playlist

Na zrobienie filmu, którego głównym bohaterem jest nie człowiek, a zwierzę, mógł porwać się jedynie twórca odważnie kroczący obraną przez siebie artystyczną drogą.
Kuba Armata, Interia