W zrealizowanym w gwiazdorskiej obsadzie „Cięciu!” (w rolach głównych Romain Duris i Bérénice Bejo), francuski reżyser Michel Hazanavicius bawi się filmowymi gatunkami łącząc elementy horroru, komedii pomyłek i dramatu. Laureat Oscara za „Artystę” po raz kolejny udowadnia też duży komediowy talent, choć jego film nie stroni także od poważniejszych refleksji związanych z kondycją branży filmowej.

“Tanio, szybko, przyzwoicie” – to słowa oddające zawodowe credo Remiego (w tej roli gwiazdor francuskiego kina Romain Duris). Reżysera, który nad artystyczne ambicje stawia chęć szybkiego zysku, a od cierpliwego cyzelowania swoich produkcji woli natychmiastowy efekt. Gdy pewnego dnia dostaje zamówienie na nakręcenie filmu o zombie, wydaje się, że nie mogło trafić na nikogo lepszego.
Problem w tym, że od samego początku nic nie idzie według planu bohatera. Trudne relacje z niewielką ekipą, wśród której prym wiedzie charakteryzatorka Nadia (Bérénice Bejo), podkręcają jedynie napięcie w trakcie produkcji niskobudżetowego horroru. Uciekający czas i związany z tym stres, rozjeżdżające się artystyczne wizje i typowe dla filmowego planu kłopoty to jednak nic przy tym, że w produkcji najwyraźniej ochotę mają zagrać… prawdziwe zombie. Pewne jest jedno – będzie zabawnie i krwawo!

Nagrody i festiwale:
2023 – Cezary – Nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka
2022 – Fantasia Film Festival – Najlepsza muzyka
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tribeca w Nowym Jorku
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli