Cicha dziewczyna w reż. Colma Bairéada przebojem wdarła się w tym roku do piątki filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, gdzie rywalizowała z Blisko czy IO o prestiżową statuetkę!

 

Cicha dziewczyna / An Cailín Ciúin
Irlandia 2022, 95′
reż. Colm Bairéad

Przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach debiut Colma Bairéada to opowieść o dziewięcioletniej Cáit, która trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona dziewczyna zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.

Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. To wspaniała lekcja empatii; ciepła, przejmująca, opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o czystości dzieciństwa.

Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Na festiwalu Berlinale otrzymał Grand Prix Generation Kplus Jury Międzynarodowego, został też nagrodzony m.in. przez Koło Londyńskich Krytyków Filmowych w kategorii Najlepszy film zagraniczny oraz przez irlandzkie IFTA Film & Drama Awards w takich kategoriach jak: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria i Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (nagroda dla Catherine Clinch za rolę tytułowej bohaterki).

“Cicha dziewczyna” została także bardzo entuzjastycznie przyjęta podczas tegorocznej edycji MFF mBank Nowe Horyzonty, gdzie była pokazywana w prestiżowej sekcji Pokazów Galowych.