Trzymający w napięciu psychologiczny thriller o ciemnej stronie ludzkiej natury! Ponad 50 nagród i 40 nominacji na światowych festiwalach!


BESTIE / As Bestas

Hiszpania/Francja 2022, 137′
reż. Rodrigo Sorogoyen
obsada: Dénis Menochet, Marina Foïs, Luis Zahera, Diego Anido, Marie Colomb, Luisa Merelas

Antoine (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.

Relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje, niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu.

Jeden z najciekawszych hiszpańskich reżyserów swojego pokolenia Rodrigo Sorogoyen nakręcił film, który okazał się przebojem światowych festiwali. W tym trzymającym w napięciu thrillerze, którego akcja rozgrywa się na prowincji, krytycy doszukują się powinowactw z kinem Sama Peckinpaha czy Johna Boormana. Podobnie jak po niektórych ich filmach, tak i po seansie „Bestii” rodzi się pytanie, co tak naprawdę drzemie w ludziach i do jakiego stopnia możemy sami kierować swoim życiem. A może życie w dużym mieście jest po prostu bezpieczniejsze?

Rodrigo Sorogoyen– hiszpański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w 1981 roku w Madrycie. Jego dziadkiem był filmowiec Antonio del Amo. Jest absolwentem historii madryckiego uniwersytetu, studiował także scenariopisarstwo. Sporym sukcesem, zarówno wśród krytyki, jak i publiczności, okazał się już jego debiut „8 randek” z 2008 roku. Kolejny film „Sztokholm” (2013) przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu w Maladze oraz nominację do nagrody Goya. Tę dostał w 2019 roku za film „Królestwo”. W tym samym roku nominowany był do Oscara za krótkometrażowy „Madre”. Najnowszy film Sorogoyena „Bestie” (2022) zdobył m.in. nagrodę publiczności na ostatnim festiwalu w San Sebastián.

Prasa o filmie:

Znakomicie skonstruowany psychologiczny thriller.
Wendy Ide, Screendaily

Kolejne arcydzieło Rodriga Sorogoyena.
Jacques Morice, Télérama

Film Sorogoyena jest nie tylko niepokojący, ale też głęboko porusza.
Alfonso Rivera, Cineuropa

Denis Ménochet i Marina Foïs stworzyli w tym filmie wybitne kreacje.
Première

PONAD 50 NAGRÓD i 40 NOMINACJI – w tym:
2023 – Nagrody Goya (hiszpańskie OSCARY)- najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk
2023 – Nagrody CEC, Hiszpania – najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka, najlepszy montaż
2023 – CEZARY – najlepszy film zagraniczny
2023 – Nagrody LUMIERE – najlepszy film zagraniczny (nagroda), najlepszy aktor (nominacja)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián – Nagroda publiczności (najlepszy europejski film)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – Srebrny Hugo (obsada aktorska)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio – Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor (Denis Ménochet)
2022 – Festiwal Filmowy w Almerii – Najlepszy aktor (Denis Ménochet), Najlepsza aktorka (Marina Foïs), Nagroda RC Service
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurychu
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rio de Janeiro
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sewilli
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Lublanie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Antalii