Zakończyła się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – pięć dni wypełnionych pokazami filmów, koncertami, warsztatami, spotkaniami i dyskusjami! O nagrody w 9 konkursach walczyło 140 filmów, wybranych spośród 1300 zgłoszeń z całego świata!

Oto tegoroczni Laureaci:

Jury 17. MFFK ŻUBROFFKA w składzie: Réka Bucsi (Węgry), Hanka Nobis (Polska) i Vytautas Katkus (Litwa) przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX – Nagroda Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 10.000 zł – film BUURMAN ABDI / NEIGHBOUR ABDI, reż. Douwe Dijkstra, Holandia 2022

Uzasadnienie Jury: Za wyjątkowe, szczere i odważne podejście do portretowania postkolonialnej rzeczywistości, jak również za stworzenie ludzkiej, a zarazem bezpiecznej przestrzeni do skonfrontowania bohatera z jego niełatwą przeszłością, a to trudne do osiągnięcia zarówno w kinie jak i w życiu realnym.

I Nagroda w konkursie międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD w wysokości 3.000 zł – film ZOF, reż. Rino Barbir, Chorwacja 2022

Uzasadnienie Jury: Za rozbrajający portret niełatwego bohatera i ożywczy filmowy sposób, który można potraktować jako przyczynek do dyskusji o męskich emocjach.

I Nagroda w konkursie międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT w wysokości 3.000 zł – film OYU, reż. Atsushi Hirai, Francja 2023

Uzasadnienie Jury: Ten film oddaje istotę ulotnych chwil życia pośród delikatnego tła pary i rozmów. Jego delikatny portret wewnętrznej podróży bohatera, oprawiony w spokojną i zwyczajną scenerię łaźni, sprawia, że jest to piękny kawałek kina, który rezonuje cichą głębią i autentycznością.

I Nagroda w konkursie polskim DOKUMENT.PL w wysokości 3.000 zł – film WODA ŚWIĘCONA, reż. Andrei Kutsila, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: Za niezwykłą intuicję, która pozwoliła nam być świadkami i poszerzyć naszą perspektywę na bezlitośnie rozwijającą się ścieżkę historii.

Wyróżnienie w konkursie polskim DOKUMENT.PL – film GARSTKA ZIEMI, reż. Izabela Daria Zubrycka, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: Za otwartość do wyjścia poza konwencjonalne formy dokumentalnej opowieści.

I Nagroda w konkursie polskim ANIMACJA.PL w wysokości 3.000 zł – film ZIMA, reż. Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: W filmie wykorzystano dynamiczną animację malarską, która ożywia dziwactwa małej wioski rybackiej. Połączenie realizmu magicznego i muzyki punk metalowej tworzy wyjątkowe doświadczenie, które odzwierciedla złożoną interakcję społeczności, kultury i indywidualnej tożsamości.

I Nagroda w konkursie polskim FABUŁA.PL w wysokości 3.000 zł – film AS IT WAS, reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur, Polska, Ukraina 2023

Uzasadnienie Jury: Szuka poczucia przynależności, odkrywa nowe i znajome miejsca. Poprzez osobistą podróż młodej kobiety i jej powrót do rodziny, widzowie odczuwają wewnętrzne zmagania ludzi, a także są świadkami ciągłego rozwoju ich codziennego życia.

Nagroda za Najlepszy Dokument w wysokości 3.000 zł – film BUURMAN ABDI / NEIGHBOUR ABDI, reż. Douwe Dijkstra, Holandia 2022

Uzasadnienie Jury: Za szalenie ciekawą i nowatorską formę opowieści o sprawach trudnych do przedstawienia w dokumencie, która wynika z dobrej ludzkiej współpracy.

Nagroda za Najlepszą Fabułę w wysokości 3.000 zł – film SUR LA TOMBE DE MON PERE / ON MY FATHER’S GRAVE, reż. Jawahine Zentar, Francja 2022

Uzasadnienie Jury: Wrażliwa narracja filmu nie tylko zagłębia się w więzi rodzinne i tradycje kulturowe, ale także wymownie oddaje moment głębokiego smutku z perspektywy kobiety, podkreślając bariery społeczne, które uniemożliwiają jej wykonanie najbardziej ludzkiego aktu żałoby. Oferuje przejmujący komentarz na temat wpływu ról płciowych w osobistych chwilach straty, dzięki czemu jest to głęboko poruszające i prowokujące do myślenia doświadczenie.

Nagroda za Najlepszą Animację w wysokości 3.000 zł – film 27, reż. Flóra Anna Buda, Francja, Węgry 2023

Uzasadnienie Jury: Ten film pięknie przeplata sferę rzeczywistości i fantazji, ukazując zmagania z byciem młodym dorosłym. Żywy język wizualny, inteligentny humor i odważne opowiadanie historii sprawiają, że oglądanie tego filmu jest przyjemnością.

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia w wysokości 3.000 zł – film SAME OLD, reż. Lloyd Lee Choi, zdjęcia: Norm Li, Stany Zjednoczone, Kanada 2022

Uzasadnienie Jury: Stałe kompozycje intensyfikują wewnętrzny konflikt bohatera, ilustrując walkę między ogromnym krajobrazem miejskim a jednostką. Prosta, niczym dokumentalna praca kamery oferuje wgląd w wewnętrzny i zewnętrzny świat głównego bohatera, wzmacniając poczucie rzeczywistości w fikcji.

Nagroda za Najlepszą Muzykę w wysokości 3.000 zł – film RAIE MANTA / MANTA RAY, reż. Anton Bialas, Francja 2022

Uzasadnienie Jury: Muzyka w tym filmie nabiera własnego charakteru. Służy jako ważny element wspierający głównych bohaterów, pomagając im znaleźć drogę do światła. Muzyka w tym filmie jest potężnym symbolem zbawienia i oświecenia.

Jury konkursu NA SKRAJU z pogranicza eksperymentu i wideo-artu: Norika Sefa (Kosovo), Momoko Seto (Japonia) i Kuba Mikurda (Polska) przyznało I Nagrodę w wysokości 3.000 zł filmowi LE MAL DES ARDENTS, reż. Alice Brygo, Francja 2023

Uzasadnienie Jury: Nagrodziliśmy film wyróżniający się na tle innych. Film, w którym odważne decyzje formalne podnoszą rangę tematu, który wykorzystuje oryginalną technologię, aby przedstawić realistyczne wydarzenie w zmysłowy sposób, dbając o najdrobniejsze szczegóły. Film, który zaskakuje tym, dokąd nas prowadzi, przenosząc uwagę z katastroficznego wydarzenia na konstelację widzów – złożoną sieć ciał i umysłów. Doceniamy decyzję reżysera o unikaniu bezpiecznego gruntu i trzymaniu widzów stale na krawędzi – utrzymując ich zarówno na ziemi, a jednocześnie we śnie.

NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – Nagrodę Publiczności (7.000 zł), ufundowaną przez firmę DrTUSZ otrzymał film STARSZA PANI SZUKA, reż. Maria Wider, Polska 2023

Młodzi widzowie przyznali następujące nagrody w kategorii DZIECIAKI:

Nagroda w kategorii DZIECIAKI 7+ (3.000 zł) – film LA CALESITA / KARUZELA, reż. Augusto Schillaci, Argentyna, Kanada, Stany Zjednoczone 2022

Nagroda w kategorii DZIECIAKI 11+ (3.000 zł) – film TOWN HALL SQUARE, reż. Christian Kaufmann, Niemcy 2023

Nagroda w kategorii MŁODZI (3.000 zł) – film DZIECI I RYBY, reż. Gracjana Piechula, Polska

W konkursie MUSIC VIDEO widzowie przyznali nagrodę (3.000 zł) teledyskowi ARSSALENDO: QUATTRO PARETI, reż./dir. Giada Bossi, Włochy/Italy

W konkursie MIDNIGHT SHORTS widzowie przyznali nagrodę (3.000 zł) filmowi WE FORGOT ABOUT THE ZOMBIES, reż. Chris McInroy, Stany Zjednoczone/USA 2022

Nagrodę New Europe Talent Award – wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej, ufundowany przez New Europe Film Sales – otrzymała AULONA SELMANI, reżyserka filmu AND THE WIND WEEPS, Szwajcaria 2023

MŁODE JURY w składzie: Krzysztof Spór (przewodniczący), Zofia Ginszt, Maria Kiszło, Wiktoria Obuchowicz, Ivan Savaryn i Jagna Samojlik przyznało:

Wyróżnienie filmowi JAK BYĆ MĘCZENNIKIEM, reż. Maks Rzontkowski, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: Za szaloną wyobraźnię i nieskrępowaną wolność twórczą.

Nagrodę w wysokości 3.000 zł filmowi MUSIC OF SONNY, reż. Klementyna Margolis, Anna Sałacińska, Polska 2022

Uzasadnienie Jury: Za zaskakujące połączenie dokumentu z animacją, z wykorzystaniem autentycznych nagrań, które mimo niedopowiedzeń budują wyrazisty obraz końca.

Jury dziennikarzy zagranicznych: Lucas Pistilli (Brazylia), Nataliia Serebriakova (Ukraina), Vladan Petkovic (Serbia) przyznało:

Wyróżnienie filmowi W LESIE SĄ LUDZIE, reż. Szymon Ruczyński, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: Film, który mówi o jednym z palących problemów naszych czasów, niesprawiedliwości, jaką zachodni świat narzucił ludziom, których sytuację sam stworzył. Dzięki zwodniczo prostemu stylowi animacji i prostej narracji opowiada swoją historię przekonująco i odważnie.

Nagrodę główną w wysokości 3.000 zł filmowi JAK BYĆ MĘCZENNIKIEM, reż. Maks Rzontkowski, Polska 2023

Uzasadnienie Jury: Zwycięski film jest śmieszną i całkowicie nieprzewidywalną animacją. Jest również odważny i eksperymentalny w swojej eksploracji uniwersalnych doświadczeń nieadekwatności. Znajduje innowacyjne sposoby na przedstawienie i zabawę wewnętrznymi konfliktami ludzi (i aniołów).

Jury polskich dziennikarzy: Katarzyna Borowiecka, Maciej Kowalczyk, Marcin Stachowicz przyznało:

Wyróżnienie filmowi KOERKORTER / DOG APARTMENT, reż. Priit Tender, Estonia 2022

Uzasadnienie Jury: Za inspirowany poezją Andersa Ehina surrealistyczny koszmar, który celnie obnaża pułapkę codziennej rutyny i po mistrzowsku opisuje dramat bohatera w groteskę świata przedstawionego.

Nagrodę w wysokości 3.000 zł filmowi 27, reż. Flóra Anna Buda, Francja, Węgry 2023

Uzasadnienie Jury: Za nasycony kolorami i znaczeniami obraz pokolenia, wizualne spełnienie i pełnokrwistą bohaterkę, z którą chce się tańczyć i nie tylko.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy Widzom za liczny udział w Festiwalu!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Festiwal zrealizowano z budżetu Miasta Białegostoku

Polecamy:
facebook.com/zubroffka
zubroffka.pl