Od ponad 20 lat chwalimy się efektami twórczej pracy lokalnych filmowców! Nie inaczej będzie i w tym roku!
Po raz 21. już namawiamy Was, byście pokazali swoje filmy szerszej publiczności w ramach akcji FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!

Jeżeli pochodzicie z północno-wschodniej Polski i kręcicie filmy, nie możecie przegapić kolejnej odsłony naszej akcji! Zapraszamy twórców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z filmem, jak i tych, którzy już zostali docenieni przez filmową branżę.

Wasze filmy widzowie obejrzą 12 października 2024 roku na specjalnym pokazie w białostockim kinie Forum, a tytuł, który przypadnie im najbardziej do serca, zdobędzie Nagrodę Publiczności, czyli legendarny już Złoty Golf!

Na najnowsze podlaskie produkcje: krótkometrażowe fabuły, dokumenty, animacje, wideoklipy, filmy eksperymentalne etc., czekamy do 4 października 2024 roku!

Zgłoszenie powinno zawierać:
– trwający maksymalnie 30 minut film (MP4, najlepiej h264, bitrate 15-20 Mbit/s)
– pełny tytuł filmu, imię i nazwisko reżysera/reżyserki oraz czas trwania
– krótkie streszczenie (max 5 zdań) filmu w języku polskim oraz angielskim
– telefon oraz e-mail kontaktowy
– zdjęcie z filmu (300 DPI)
– informację o miejscu pochodzenia lub związku reżysera/reżyserki z Podlasiem
– krótką biografię twórcy/twórczyni (max 5 zdań) w języku polskim oraz angielskim

Zgłoszenia przyjmujemy drogą:
– e-mail: film@bok.bialystok.pl (w tytule: ZGŁOSZENIE FPA + tytuł filmu)
lub
– pocztową / osobiście na adres:
Filmowe Podlasie Atakuje!
Białostocki Ośrodek Kultury
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

Autorką tegorocznej oprawy graficznej akcji FPA! jest Agnieszka Waszczeniuk – urodzona w 1989 roku w Białymstoku reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka, wycinankarka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji podkamerowej sypanej mieloną kawą. Swoje realizacje pokazywała na ponad 80 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. Współpracuje z galeriami sztuki, teatrami, domami kultury, muzykami, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z animacji, wycinanki i innych sztuk plastycznych. Ze swoim partnerem prowadzi Galerię Rękodzieła – Kombajnat Artystyczny. Hobbystycznie zajmuje się wycinanką skalpelem i ta pasja zajmuje coraz więcej miejsca w jej twórczości.

Agnieszka Waszczeniuk o swoim projekcie:
Hej! Oko Lasu Cię obserwuje! Czy może to Ty obserwujesz Las?
Wycinanka z papieru, utrzymana w konwencji puszczańskiej, bogata w różnorodność i nietuzinkowość podlaskich istot, będąca alegorią obfitości i wglądów artystycznych zakorzenionych od zarania w naturze Podlasian. A innymi słowy: dzikie, warczące, szeleszczące, kopytne, wijące, skrzydlate i puchate, ryjące w ziemi lub brodzące w płytkich strumieniach, krzaczorach lub pośród leśnych ostępów – takie jest moje osobiste filmowe Podlasie, które noszę w serduszku i którym dzielę się z Wami poprzez ten plakat.
Las czerwone puszcza do nas Oko!

Agnieszka na FB: facebook.com/animation.agnieszka.waszczeniuk
Agnieszka na IG: instagram.com/_wilczeniuk/ + instagram.com/skalpelove.wycinanki.podlaskie/

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Do udziału w przeglądzie FPA! zapraszamy twórców mieszkających na Podlasiu lub z niego pochodzących.

więcej: www.filmowepodlasieatakuje.pl

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”