Z okazji przypadającej w 2025 roku 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na wyjątkowy przegląd filmów reżysera! Przegląd gości w ponad 60 kinach studyjnych w całej Polsce, a filmy można zobaczyć w odrestaurowanych cyfrowo wersjach oraz z angielskimi napisami.
Przegląd filmów Wojciecha Jerzego Hasa
HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI: NIECIEKAWA HISTORIA
10 listopada 2025, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – bilet normalny, 18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie i online: bilety.bok.bialystok.pl
Przed filmem video prelekcja krytyczki filmowej Adriany Prodeus (ok. 6 minut)
Przegląd stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.
Nieciekawa historia
Polska 1982, 106’
reż. Wojciech Jerzy Has
Bohater w dojrzałym wieku (Gustaw Holoubek) zakochuje się w młodej, pięknej kobiecie (Hanna Mikuć), której nie jest obojętny, ale waha się czy skorzystać z oferty losu. Jest żonaty, ma córkę na wydaniu, powinien zainteresować się bliżej jej kandydatem na męża (Janusz Gajos). Ulec zauroczeniu czy pozostać wiernym mężem – oto jest pytanie. Postawił je Antoni Czechow pisząc opowiadanie, które zekranizował Wojciech Has.
Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Współorganizator: KINO FORUM – Białostocki Ośrodek Kultury
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: RMF Classic, Miesięcznik KINO, Pełna Sala
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov