Po czterech dniach pełnych wydarzeń (10-13 lipca) dobiegł końca festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar, a tym samym cała tegoroczna odsłona projektu Wschód Kultury, łączącego we współpracy Rzeszów, Lublin i Białystok. Projekt współorganizowany jest z Narodowym Centrum Kultury, ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Była to 13. edycja festiwalu, którego program był w tym roku wyjątkowo bogaty. Ponad 30 wydarzeń, w tym wiele plenerowych, cieszyło się wielkim zainteresowaniem białostoczan i turystów przebywających w stolicy Podlasia.
W programie przygotowanym przez Białostocki Ośrodek Kultury znalazły się m.in. koncerty Stefana Wesołowskiego, Sama Kowalskiego, Michała Barańskiego, Karoliny Cichej i Spółki, Luy Prety, Sw@dy x Niczos, zespołów Rysy, Dance of Fire Quartet, Paktofonika, Memento Mori Dance Club i HrayBery. Otwarto wystawy malarstwa Augustinasa Savickasa i fotografii Krzysztofa Karpińskiego. Odbyły się spektakle dla dorosłych („Helena” w reż. Magdaleny Dąbrowskiej i „Dziewczyno, takie konfundujące” w reż. Weroniki Szczawińskiej) i dla dzieci („Kusy Janek” Teatru Słuchaj Uchem i „Ballada cygańska” Teatru Animacji Falkoshow), a także pokazy filmów („Na nabrzeżach” i w reż. Elii Kazana nad rzeką Białą i „Pod powierzchnią” w reż. Kingi Michalskiej). Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty taneczne, śpiewacze, tkackie i tworzenia bukietów. Odbyła się promocja książki „Na tatarskim szlaku. Historie opowiedziane”, dyskusja „Polacy na Wschodzie – między tożsamością a przynależnością”, wykład o żydowskich cmentarzach, zwyczajach pogrzebowych i nagrobnych inskrypcjach, a także spacer edukacyjny po Sadach Antoniukowskich.
– Cieszę się, że program tegorocznego Wschodu Kultury / Innego Wymiaru został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez odbiorców, czego dowód dali uczestnicząc tak licznie w różnorodnych wydarzeniach, które przygotowaliśmy. Dziękuję festiwalowej publiczności za obecność, współorganizatorom za możliwość bycia cześcią projektu Wschód Kultury, a całemu zespołowi Białostockiego Ośrodka Kultury za zaangażowanie i ogrom pracy włożony w przygotowanie wszystkich wydarzeń – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury.
Patroni medialni: Białystok Online, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, serwis Nasze Miasto.
Sponsor: STRABAG.
Partnerzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Centrum Aktywności Wielopokoleniowej przy Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, Fundacja Ośrodka KARTA, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Konsulat Republiki Litewskiej, Młynowa, Muzeum Historyczne w Trokach, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej, Nie Teatr, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku
- default