Zabliźnione serca

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na pokaz filmu

ZABLIŹNIONE SERCA

31 sierpnia 2018, godz. 20.15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki dostępne od 21 i od 28 sierpnia (w dwóch turach), od godz. 17.00 w kasie kina Forum

Wydarzenie na FB

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Słowo wstępne przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska).

Zabliźnione serca
Rumunia/Niemcy 2016, 141’
reż. Radu Jude
Obsada: Ilinca Hărnuț, Lucian Teodor Rus, Şerban Pavlu, Gabriel Spahiu, Ivana Mladenovic

Film na motywach autobiograficznej powieści Maxa Blechera.
Latem 1937 roku, dwudziestokilkuletni Emanuel zostaje skierowany do sanatorium nad Morzem Czarnym, gdzie leczy się gruźlicę kości. Leczenie polega na bolesnych nakłuciach kręgosłupa, które przykuwają go do łóżka rehabilitacyjnego. Powoli jednak Emanuel przyzwyczaja się do szpitalnych niewygód, tym bardziej, że odkrywa, iż w sanatorium można żyć pełnią życia. Zaprzyjaźnia się z nowymi ludźmi, angażuje się w rozmowy, głównie polityczne. Przeżywa nawet romantyczną przygodę, a tymczasem na zewnątrz, w rumuńskim społeczeństwie do głosu dochodzą skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne tendencje.

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar.

Galeria

Zabliźnione serca zabliznione_serca2 zabliźnione serca3 Pokaz filmu Zabliźnione serca (1) Pokaz filmu Zabliźnione serca (2) Pokaz filmu Zabliźnione serca (3) Pokaz filmu Zabliźnione serca (4) Pokaz filmu Zabliźnione serca (5) Pokaz filmu Zabliźnione serca (6) Pokaz filmu Zabliźnione serca (7) Pokaz filmu Zabliźnione serca (8) Pokaz filmu Zabliźnione serca (9) Pokaz filmu Zabliźnione serca (10) Pokaz filmu Zabliźnione serca (11) Pokaz filmu Zabliźnione serca (12)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury