XXXI Festiwal Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ 2015

To już 36 lat Festiwalu Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ!!!

Historia festiwalu sięga 1979 roku. Pięć lat wcześniej, Największy Komandor AYC Wojciech Sobaniec przywiózł z Wybrzeża nagrania morskich shantymenów, między innymi Andrzeja Mendrygała. Od tego zaczęła się idea śpiewania szant w Akademickim Yacht Clubie. Przybywało gardeł i fanów piosenki żeglarskiej i jesienią 1978 roku Bogdan Kula, ówczesny Komandor, rzucił pomysł organizacji Przeglądu Piosenki Żeglarskiej. Komisarzem I Przeglądu został Sławek Kasner (autor nazwy “KOPYŚĆ”).
Pierwsza KOPYŚĆ odbyła się w kwietniu 1979 roku w klubie “Co Nie Co”. Organizatorzy z Akademickiego Yacht Clubu zapowiedzieli wówczas wspólną zabawę uczestników przeglądu: „aby duzi i mali mogli bawić się w takt żeglarskiej piosenki”. I tak jest do dzisiaj. Grand Prix zdobył wówczas harcerski zespół z “Błękitnej Dziewiątki” z liderem Waldkiem Mieczkowskim. W 1980 roku Michał Bondyra “rozkopyścił” festiwal na trzy dni wystaw, prelekcji, projekcji filmów, koncertów. W klubie “U Michała” prym wodził zespół “Refpatent”, którego liderem był Jerzy Rogacki. Trzeci festiwal w 1981 roku odbył się pod hasłem “śpiewać każdy może”. Wtedy powstał symbol przeglądu – pływająca pod żaglem gitara. Później nastały trudne czasy stanu wojennego, zakaz zgromadzeń zmusił organizatorów do przeniesienia imprezy do lasów augustowskich, gdzie odbywały się “Kopyście” nienumerowane. Stąd obecnie rocznica 36-ta, a KOPYŚĆ 31.
Jesienią 1987 roku Michał Bondyra “reanimował” IV Kopyść w “Gwincie”. Zwycięzcami byli “Odbijacze” (dziś “The Bumpers”). W następnych latach Festiwal organizowany był przez Marka Kamińskiego, Danutę Nowicką i Mariusza Czarneckiego. Od 1990 roku w komitecie organizacyjnym działa Elżbieta Mińko. W 1991 ugruntowała się dwudniowa formuła Festiwalu z salą koncertową w Kinie Forum.
Tradycją “Kopyści” stały się koncerty jubileuszowe. W 2000 roku 15-lecie “Czterech Refów”, w 2003 – 20-lecie “Ryczących Dwudziestek”, w 2004 – 25-lecie Waldka Mieczkowskiego, a rok później 20-lecie “Czterech Refów”, w 2006 20-lecie EKT-Gdynia, w 2008 25-lecie “Ryczących Dwudziestek”.
Festiwal „KOPYŚĆ’2009” był wyjątkowy z racji przypadających jubileuszy. Odbyła się 25-ta edycja Festiwalu, a zarazem 30-lecie tej białostockiej imprezy.
Przez wiele lat zarówno wykonawcy, jak i publiczność kolejnych przeglądów doskonale się razem bawili. Fama o tym “poszła w Polskę” i dziś Kopyść znana jest wśród bywalców krajowych festiwali ze swej żywiołowej żeglarskiej atmosfery. Jak napisał Marek Szurawski: „Podobnych imprez jest w Polsce dużo, ale szantowy “genius loci” mieszka z pewnością w Białymstoku”.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM I WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE FESTIWALU

Galeria

36 113 120 204

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury