XX lat Galerii Rusz – spotkanie

W ramach festiwalu ¿Underground/Independent? 2020 zapraszamy na spotkanie

XX LAT GALERII RUSZ

5 marca 2020, godz. 20:15
Klub FAMA, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Galeria Rusz jest autorskim projektem artystycznego duetu, tworzonego przez Joannę Górską (artystkę) i Rafała Góralskiego (artystę i socjologa).
Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą billboardy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje.

Projekt Galeria Rusz jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na trzech nośnikach billboardowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Przez 20 lat Galeria przeszła długą drogę – od skromnego eksperymentu artystycznego, którego celem było wyprowadzenie sztuki z galerii na ulicę – do żywej polskiej klasyki sztuki publicznej i street artu.

Artyści w swojej strategii i działalności wykorzystują billboardy i inne nośniki standardowo kojarzące się z komercyjnymi reklamami, by prezentować refleksyjne dzieła, które poRUSZają i prowokują do myślenia. W swoich pracach odnoszą się do współczesnej rzeczywistości psychospołecznej i przyglądają się ciemnym i jasnym stronom współczesnego świata, nie stroniąc od humoru, ironii i paradoksu.

Sami mówią o sobie: “Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik billboardowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem billboardów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny”.

Tworząc swoją sztukę czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium “Młoda Polska”, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank “Spojrzenia”). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Galeria

Galeria Rusz w Białymstoku (1) Galeria Rusz w Białymstoku (2) Galeria Rusz w Białymstoku (3) Galeria Rusz w Białymstoku (4) Galeria Rusz – spotkanie (1) Galeria Rusz – spotkanie (2) Galeria Rusz – spotkanie (3) Galeria Rusz – spotkanie (4) Galeria Rusz – spotkanie (5) Galeria Rusz – spotkanie (6) Galeria Rusz – spotkanie (7) Galeria Rusz – spotkanie (8) Galeria Rusz – spotkanie (9) Galeria Rusz – spotkanie (10) Galeria Rusz – spotkanie (11) Galeria Rusz – spotkanie (12)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury