Wolność i cenzura w czasach postprawdy – panel dyskusyjny

W ramach 34. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na panel dyskusyjny

Wolność i cenzura w czasach postprawdy

26 maja 2019, godz. 12.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Moderacja: Anna Łazar

Kultura współczesna nie jest rozrywką niwelującą problemy dnia codziennego, lecz aktywnym uczestnictwem w debacie publicznej poprzez poszerzanie spektrum możliwych pytań i działań, w tym wydobywaniem przemilczanych, niewygodnych tematów. Rzeczywistość w natłoku chwytliwych fake newsów i zaawansowanych manipulacji percepcją, zdaje się być coraz trudniejsza do uchwycenia. Zmieniają się doświadczenia i oczekiwania, również praktykowanie wolności spotyka się z nowymi wyzwaniami, które niestety nie usuwają w cień dotychczasowych zagrożeń płynących z ksenofobii, przemocy i uciszania krytyki.

O swoich doświadczeniach i przemyśleniach rozmawiać będą aktywnie działający w sferze kultury Edwin Bendyk (kultura cyfrowa, publicystyka), Alex Freiheit (duet punkowy Siksa, performans), ks. Wojciech Lemański (religia, historia), Anda Rottenberg (sztuka, literatura), Tomasz Sikora (muzyka, animacja kultury), Joanna Wichowska (teatr) i Serhij Żadan (literatura).

Relacja z panelu zostanie opublikowana w New Eastern Europe.

Nasi rozmówcy:

Anda Rottenberg – historyczka i kuratorka sztuki, krytyczka, publicystka. Dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (1993–2001). Autorka licznych wystaw, m.in. “Rzeźba w grodzie” (1988), “Gdzie jest brat twój, Abel?” (1995), “Warszawa – Moskwa 1900-2000” (2004), “Obok. Tysiąc lat historii w sztuce” (2011), “Postęp i higiena” (2014) oraz książek, m.in. “Sztuka w Polsce 1945–2005”, “Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.”, autobiografii “Proszę bardzo” i wywiadu rzeki “Rottenberg. Już trudno” oraz “Berlińskiej depresji”. Prowadzi dział kulturalny w magazynie „Vogue Polska”.

Joanna Wichowska – dramaturżka, kuratorka i krytyczka teatralna, performerka. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Współpracowniczka Dwutygodnika.com i Didaskaliów. Kuratorka polsko-ukraińskich projektów performatywnych, m.in. “O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina” (Teatr Powszechny w Warszawie); “Mapy strachu / Mapy tożsamości” (Kijów, Lwów, Charków, Chersoń, Odessa); Przegląd Ukraińskich Teatrów Niezależnych DESANT.UA (Instytut Teatralny w Warszawie). Jako dramaturżka pracowała m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (“Nie-boska komedia. Szczątki”, reż. Oliver Frljić, spektakl odwołany przed premierą) i Teatrze Powszechnym im. Hübnera w Warszawie (“Dzienniki Majdanu”, reż. Wojtek Klemm; “Praskie Si-Fi” i “Mefisto”, reż. Agnieszka Błońska; “Klątwa”, reż. Oliver Frljić. Współtworzyła spektakle realizowane w Ukrainie: “Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę” (reż. Agnieszka Błońska, Roza Sarkisian, Festiwal GogolFest w Kijowie); “Piękne, piękne, piękne czasy” na motywach powieści Elfriede Jelinek “Wykluczeni” (reż. Roza Sarkisian, Pierwszy Teatr we Lwowie).

Alex Freiheit – dziewczyna, która postanowiła do końca swoich dni pozostać SIKSĄ, a jak się jej to udaje można sprawdzić podczas koncertów, performansów, zgromadzeń publicznych, w filmie „Stabat Mater Dolorosa”, książce „Natalia ist sex. Alex ist Freiheit” oraz na płycie boiska, gdzie występuje jako gracz i kibic w meczu o jasną stronę mocy. Potyka się, podważa, upada, rozwala sobie kolana i mostek, próbuje być cały czas na bieżąco ze sobą.

Serhij Żadan – pisarz, poeta, publicysta; uznawany za jednego z najbardziej wpływowych młodych ukraińskich twórców. Studiował filologię ukraińską i niemiecką na Uniwersytecie Charkowskim, gdzie obronił pracę doktorską i wykłada literaturę. W Polsce ukazały się m.in.: tom poezji “Historia kultury początku stulecia”, tom prozy “Big Mac”, powieść “Depeche Mode” (porównywana do “Ulissesa” Joyce’a, “Moskwy-Pietuszki” Jerofiejewa, “Podróży do kresu nocy” Céline’a), “Anarchy in the UKR” (punkrockowa proza o wydarzeniach lat 80., a także czasach ostatniej rewolucji w industrialnym Charkowie), “Hymn demokratycznej młodzieży”, “Woroszyłowgrad” i “Mezopotamia”. Jego książki przełożono na 16 języków. Sam tłumaczy teksty z języka niemieckiego. Jego najnowsza powieść “Internat”, której tłem jest tocząca się obecnie na wschodzie Ukrainy wojna, ukazała się w Polsce w lutym tego roku. Mieszka w Charkowie.

Tomasz Sikora – muzyk, menadżer kultury, filozof, realizator dźwięku, autor dźwięku do filmów, producent. Muzyk wrocławskiego zespołu Karbido. Od lat czynnie zaangażowany w dialog i polsko-ukraińską wymianę kulturalną. Z zespołem Karbido od 2004 roku współpracuje z Jurijem Andruchowyczem, z którym wydali wspólnie pięć płyt i zagrali kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie i Polsce. Współpracował również z grupami DakhaBrakha, VJ Group Cube i ArtPole. Uczestnik projektu „rozdIlovI” z udziałem Serhija Żadana oraz twórców z Ukrainy i Białorusi.

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta i pisarz, pracuje w tygodniku „Polityka”, gdzie kieruje działem nauki. Opublikował cztery książki: “Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), “Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), “Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz “Bunt Sieci” (2012). W 2014 roku, wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim opublikował książkę “Jak żyć w świecie, który oszalał”.
Na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach kierunku Język i społeczeństwo prowadzi wykład o kulturze cyfrowej. Wykłada też w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu naukowego „Kultura i rozwój”. Należy do Polskiego PEN Clubu, jest członkiem European Council on Foreign Research.

ks. Wojciech Lemański – polski ksiądz katolicki, współzałożyciel Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2008.

Anna Łazar – filolożka polska, ukraińska, studiowała też historię sztuki. Pracowała w polskich NGO oraz jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018), autorka tekstów o polskiej i wschodnioeuropejskiej literaturze i sztuce współczesnej.

oficjalna strona festiwalu

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu