Weber / VTR / Weber

Zapraszamy na niezwykły koncert, inspirowany twórczością artysty Maxa Webera!

Weber / VTR / Weber

7 listopada 2021, godz. 18.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł / przedsprzedaż, 40 zł / w dniu koncertu – w kasach kina Forumi Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

Miasto Białystok ogłosiło rok 2021 Rokiem Maxa Webera!

Bartosz Weber / VTR, duet audio-wizualny tworzony przez Bartosza Webera i Wiktora Podgórskiego, na zaproszenie Białostockiego Ośrodka Kultury zagra koncert, dla którego inspiracją stała się twórczość pochodzącego z Białegostoku amerykańskiego malarza Maxa Webera, jednego z czołowych amerykańskich modernistów pierwszej generacji, eksplorujących abstrakcję w malarstwie, rzeźbie i poezji.
W utworach usłyszymy i zobaczymy nawiązania do czasów, w jakich żył i tworzył artysta oraz do jego twórczości. Będzie to niezwykła audiowizualna podróż w świat awangardy początków XX wieku!

Bartosz Weber to multiinstrumentalista, założyciel i współzałożyciel grup Baaba i Slalom, członek Mitch & Mitch, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej i stowarzyszenia Lado ABC.

Wiktor Podgórski studiował grafikę na krakowskiej ASP, ale muzyka zawsze była mu bardzo bliska. Przez lata grywał amatorsko z przyjaciółmi.

Wszystko zaczęło się od spotkania podczas jednego z koncertów Miłosza Pękali, gdzie Wiktor (jak sam to określa) świecił.
Bartosz: „Pamiętam, że to był utwór na trójkąt solo i troszkę wtedy zwariowałem na punkcie Wiktora”.
Wiktor: “Okazało się, że Bartka urzekły ekrany tiulowe – takie przezroczyste siatki, które pozwoliły mi wprowadzić obraz w przestrzeń i odpowiednio go zaaranżować”.
Bartosz: “To była malutka scenka, a mimo to odnosiło się wrażenie totalnej głębi ze względu na przestrzeń, którą zaprojektował Wiktor. Razem robimy coś podobnego. Część wizualizacji znajduje się za nami, a druga jest puszczona na tiule znajdujące się wśród publiczności. Występujemy razem i bardzo ważne jest dla nas podkreślanie tego. To jest duet, a nie występy pana Bartosza, któremu ktoś tam świeci. Na koncertach nasze zadania są w zasadzie równorzędne”.

Każdy z utworów Bartosza opisywany jest wizualnie przez Wiktora.
Bartosz: „Jemu kojarzy się pewnie z innymi rzeczami niż mnie. Staramy się myśleć o naszym duecie jako o zespole, tak więc muzyka i obraz są ze sobą zgrane. Technologia pozwala nam łączyć wszystko w całość, muzyczna akcja wywołuje reakcję obrazu, ten skłania dźwięk do kolejnego odbicia piłeczki. Taki cyfrowy ping-pong”.

Max Weber – urodzony w 1881 roku w Białymstoku w rodzinie ubogiego żydowskiego krawca amerykański artysta, jeden z najważniejszych malarzy XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1891 roku wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Nowym Jorku. W latach 1899-1900 studiował pod kierunkiem Artura Wesleya Dowa w Pratt Institute w Brooklynie. W 1905 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się malarstwa w Académie Julian. Tam zetknął się z malarską awangardą tych czasów, m.in. z Picassem i Cezannem. Po powrocie do Nowego Jorku w 1909 roku znalazł się w ścisłym gronie amerykańskich modernistów.
Twórczość Webera, którego inspirował fowizm i kubizm, doprowadziła artystę do stworzenia indywidualnego ekspresjonizmu. Ten rodzaj ekspresjonizmu przyniósł mu uznanie i karierę artystyczną. Jego prace są przechowywane w najważniejszych muzeach amerykańskich i zbiorach na całym świecie, m.in. w zbiorach watykańskich w Rzymie oraz w Museum of Art w Tel Awiwie. Max Weber napisał też szereg rozpraw i esejów poświęconych sztuce. Artysta zmarł 4 października 1961 roku w Great Neck w USA.
(na podstawie: www.bialystok.pl)

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

Galeria

Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (1) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (2) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (3) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (4) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (5) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (6) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (7) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (8) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (9) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (10) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (11) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (12) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (13) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (14) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (15) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (16) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (17) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (18) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (19) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (20) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (21) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (22) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (23) Weber-VTR-Weber_fot M_Pawlukiewicz (24)

Video

Ostatnie komentarze

BOK Białostocki Ośrodek Kultury