W świetle dnia

Przykład czystego, ożywczego kina artystycznego.
Lee Marshall, Screen International

W sposobie podejścia do tematu i zainteresowaniu szczegółem widać dokumentalne doświadczenie reżysera. W przeciwieństwie do wielu debiutantów nie ingeruje tak bardzo w historię, a pozwala jej zaistnieć.
Amber Wilkinson, Eye on Film

Głęboki, pięknie sfotografowany fragment wojennej pożogi.
Nicholas Bell, IONCINEMA.com

Imponujący, bardzo świadomy debiut.
Zhuo-Ning Su, Awards Daily

Debiut Dénesa Nagya (za który reżyser otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie) oparty jest na głośnej powieści Pála Závady. Z obejmującej dwadzieścia lat sagi węgierski reżyser koncentruje się zaledwie na trzech dniach. To jednak wystarczy, by w sugestywny sposób pokazać okrucieństwo wojny i dramaty ludzi, którzy są w niej tylko małymi trybami.

Majestatycznie skomponowane zdjęcia Tamása Dobosa oraz imponująca konstrukcja dźwiękowa dodają filmowi niesamowitych wrażeń artystycznych.

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu” (Bandenbekämpfung).

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii. To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

NAGRODY I FESTIWALE 2021:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera
Europejskie Nagrody Filmowe – nagroda za najlepsze kostiumy 2021
Fajr Film Festival – najlepszy film
Film by the Sea Film Festival – najlepszy film (nominacja)
Festiwal Filmowy w Jerozolimie – najlepszy debiut (nominacja) 2021 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rydze – najlepszy film (nominacja)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paulo – konkurs młodych reżyserów, najlepszy film (nominacja)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie – najlepszy reżyser (nominacja)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury