W Centrum Komiksu

W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

W CENTRUM KOMIKSU + spotkanie z reż. MACIEJEM BIERUTEM

27 listopada 2021, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie spotkania: Andrzej Kłopotowski


W Centrum Komiksu

Polska 2020, 78′
reż. Maciej Bierut

Humorystyczna kronika kultury komiksu w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu, zrzeszającego cały świat pasjonatów nowel graficznych.

Warszawskie Centrum Komiksu to najstarszy sklep z komiksami w Polsce, prowadzony nieprzerwanie od początku lat 90. Kuba wraz z ojcem prowadzą swoją działalność z taką pasją i oddaniem, że Centrum Komiksu już dawno zyskało miano miejsca kultowego.
Sklep stał się miejscem spotkań różnorodnych czytelników – od pasjonatów po samych twórców czy wydawców. Centrum Komiksu ma tak bogatą historię, że – na jej kanwie – film przygląda się przemianom rynku wydawniczego w Polsce.

W trzech rozdziałach oglądamy różne jego oblicza. Od opowieści o samych właścicielach i wiernych klientach, przez historię o trudach wydawniczych i problemach, przed jakimi stają sami twórcy. „W Centrum Komiksu” pokazuje wszystkie odcienie tego kolorowego świata.

Maciej Bierut
Writer-director. Przyszedł na świat cierpiąc na Weltschmerz, którego jedynym ukojeniem stało się kino. W wieku 11 lat stworzył swój pierwszy film poklatkowy korzystając z przedmiotów codziennego użytku i starej kamery cyfrowej. Przez kolejne lata eksperymentował z różnymi krótkimi formami, kontynuując swoją edukację jako samouk. Obecnie tworzy filmy w wielu gatunkach, ciągle uciekając od strefy komfortu. Miał przyjemność pracować z takimi artystami jak: Tomasz Kot, Kasia Lins, Czesław Mozil, Leski, Aleksandra Domańska czy Maciej Orłoś. W swojej twórczości stara się znaleźć równowagę pomiędzy wartością intelektualną i emocjonalną, równocześnie tracąc tę między życiem prywatnym a zawodowym. Jego motto to: cierpienie jest tymczasowe, film wieczny.

Andrzej Kłopotowski – dziennikarz “Gazety Wyborczej w Białymstoku”, autor “Osiedlownika” – nieoczywistego przewodnika po Białymstoku.

Galeria

W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (1) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (2) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (3) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (4) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (5) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (6) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (7) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (8) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (9) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (10) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (11) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (12) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (13) W Centrum Komiksu_fot R_Kamiński (14)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury