Uniwersam Grochów + dyskusja “Dlaczego nie?”

W ramach festiwalu ?Underground/Independent? 2019 zapraszamy na pokaz filmu

UNIWERSAM GROCHÓW + panel dyskusyjny “Dlaczego nie?”

24 marca 2019, godz. 20.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Uniwersam Grochów
Polska 2018, 39’
reż. Tomasz Knittel

Tytułowy Uniwersam to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. XX wieku na warszawskiej Pradze Południe. Przez lata swojej świetności Uniwersam stanowił centrum życia handlowego i społecznego prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec 2016 roku, po prawie 40 latach, warszawski kultowy dom handlowy został zburzony.

Film pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m.in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Dokument zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. Film dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.

Gościem pokazu będzie Tomasz Knittel, reżyser filmów dokumentalnych i krótkich form filmowych. Twórca głośnej Elektro_sondy, futurystycznego filmu muzycznego z udziałem czołowych zespołów polskiej elektroniki, autor miniserialu dokumentalnego o kulturotwórczej roli polskich blokowisk BLOK. Zrealizował także m.in. dokumenty From Podserednieje With Love, Kapel Mistrze, Polska – Path Of Dance. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym dokumentem Tożsamość.

Panel dyskusyjny „Dlaczego nie?”

prowadzenie: Andrzej Bajguz
zaproszeni goście:
Anna Kraśnicka, blogerka Białystoksubietywnie i przewodniczka
Katarzyna Kuźniak, urbanistka
Bogdan Pszonak, architekt, Instytut Działań Miejskich
Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, artystka

Bazar Jurowiecka czy Galeria Jurowiecka?
Stary dworzec PKS czy nowy?
Drewniane domy na Bojarach czy wieżowce “Nowe Bojary”?
Kawiarnia z dancingiem “Elida” czy dystyngowana “Receptura”?
Rynek Kościuszki – przed czy po przebudowie?

Jak zmienia się Białystok? Czy akceptujemy zmiany, które zachodzą w przestrzeni miejskiej? Jaki możemy mieć na nie wpływ? Czy da się pogodzić prawa rynku z potrzebami mieszkańców? A może jesteśmy nadmiernie sentymentalni? Jak rozwija się/może/powinno się rozwijać nowoczesne miasto?

pełny program festiwalu ¿Underground/Independent? 2019

Polecamy trailer:

Galeria

Uniwersam Grochow Uniwersam Grochów_plakat Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (1) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (2) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (3) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (4) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (5) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (6) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (7) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (8) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (9) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (10) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (11) Uniwersam Grochów_Dlaczego nie (12)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury